Krakowskie pomniki, kawiarnie, synagogi, wawelscy władcy, Nowa Huta, Młoda Polska czy żydowskie cmentarze – w sumie 70 spacerów tematycznych z profesjonalnymi przewodnikami przygotowało dla krakowian Miasto Kraków i KBF w ramach akcji „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” i „Kraków nieodkryty”.
Bezpłatne spacery będą organizowane w soboty i niedziele dwa razy dziennie aż do października. W najbliższy weekend skorzystamy z nich po raz pierwszy!
– Kraków można zwiedzać indywidualnie i szukać skarbów na własną rękę, można spacerować z przyjaciółmi i rodzinami, można także odkrywać tajemnice miasta spontanicznie lub skrupulatnie planować trasę, opierając się na drukowanych przewodnikach. Ale jeśli chcemy odkryć najgłębsze zakamarki, dowiedzieć się o nieznanych zakątkach, największych sekretach miasta i zaskakujących ciekawostkach – najlepszym pomysłem jest spacer z wykwalifikowanym przewodnikiem – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
– Nasza akcja ma na celu zarówno wsparcie przewodników w trudnym dla nich okresie, jak również pokazanie krakowiankom i krakowianom, jak piękny i zróżnicowany jest Kraków. Nawet jeśli wydaje się nam, że dobrze znamy miasto, w którym żyjemy na co dzień, jestem pewien, że każdy ze spacerów czymś nas zaskoczy. Dlatego już dziś zachęcam do pobrania bezpłatnych wejściówek na jeden z aż siedemdziesięciu spacerów – zaznacza.
Zobacz zaproszenie prezydenta Jacka Majchrowskiego:
Pierwsze spacery odbędą się już w najbliższy weekend, 11 i 12 lipca.
Program spacerów:
sobota, 11 lipca:
W sobotę, 11 lipca rozpoczniemy przygodę ze zwiedzaniem od górującego nad miastem Wawelu. Podczas spaceru „Królewskie Wzgórze inaczej” poznamy dzieje wzgórza wawelskiego: jego urbanistykę i systemy obronne, a także uchylimy rąbka tajemnicy, co ciekawego znaleźli tu archeolodzy.
Początek spaceru o godz. 12.00. Spacer jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową (podejście na wzgórze ok. 200 m wysokości to jedyne utrudnienie dla seniorów czy osób z niepełnosprawnościami).
Również w sobotę zobaczymy „Romański Kraków”: zapoznamy się z wczesnośredniowieczną architekturą miasta, podziwiając budowle sakralne z XI i XII wieku ulokowane na Wawelu i wzdłuż Drogi Królewskiej.
Początek spaceru o godz. 14.00.
niedziela, 12 lipca:
W południe 12 lipca spotkamy się z najmłodszymi miłośnikami zwiedzania, by na własne oczy zobaczyć „Legendarny Kraków”. W czasie spaceru poznamy (prawie) wszystkie tajemnice miasta, jego smocze legendy i baśnie. Bo jak się okazuje, Kraków jest pełen magii, a jego sekrety tylko czekają, by je odkryć.
Początek spaceru o godz. 12.00. Spacer jest przeznaczony dla dzieci i jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Drugą trasą przygotowaną na niedzielę jest szlak „Tadeusz Kościuszko w Krakowie”. Podczas przechadzki dowiemy się, dlaczego Polacy usypali poświęcony mu kopiec i znajdziemy na planie miasta miejsca związane z tym bohaterem narodowym.
Początek spaceru o godz. 14.00. Spacer jest przeznaczony dla wszystkich i jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Niezbędne informacje:
Każdy ze spacerów trwa dwie godziny i jest prowadzony w języku polskim. W każdym z nich może wziąć udział maksymalnie 20 osób – oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych (uczestnikom rozdawane będą jednorazowe słuchawki).
Na spacery obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wejściówek. Wejściówki można rezerwować przez portal evenea.pl.
Jedna osoba może pobrać na jeden adres mailowy maksymalnie dwie wejściówki (dla dziecka również należy pobrać wejściówkę). Zapisy zamykane są w sobotę o godzinie 10.00. Nie ma możliwości wzięcia udziału w spacerze bez wejściówki.
Na uczestników spacerów 12 lipca będzie czekała słodka niespodzianka przygotowana przez krakowskiego producenta słodyczy – firmę Wawel, partnera akcji „ Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”.
Bezpłatne spacery z krakowskimi przewodnikami są częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” oraz kampanii promocyjnej „Kraków nieodkryty”. Szczegółowe informacje są dostępne w aktualnościach serwisu krakow.travel.
Zachęcamy do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć i innych materiałów ze spacerów oraz oznaczania ich hashtagami #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także tagowania profili wydarzenia i kampanii na profilach Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków na Facebooku, a także @BadzTurysta na Instragramie.
Fot: materiały prasowe / KBF