Świat sztuki odkrywa przed nami swoje tajemnice, dbając o aktywność kulturalną on-line. Zanurzmy się więc w krainę Cyfrowego Thesaurusa i poznajmy bliżej kolekcję Muzeum Krakowa.
Karolina Brzózka
Na stronie znajdziemy interaktywną mapę Krakowa, dzięki której możemy zwiedzić całe miasto oraz zakładkę aktualności, w której publikowane są wciągające historyczne notatki. Możemy tam przeczytać o Nowej Hucie, jako symbolu walki Polski z narzuconym jej systemem komunistycznym, czy krakowskiej fotografii portretowej i jednej z pierwszych krakowskich fotografek, czyli Amalii Krieger. W każdym miejscu na stronie znajdziemy niesamowite, fascynujące i ekscytujące dzieła związane z Krakowem i jego historią.
W dziale collage’u znajdziemy przepiękne projekty scenografii i kostiumów aktorów, jednym z nich jest ten do sztuki „Księżniczka na opak wywrócona” Pedra Calderóna de la Barca z 1970 roku. Dzieło stworzone jest z akwareli i papieru, autorstwa Mariana Garlickiego. W sekcji druku możemy zobaczyć dziewiętnastowieczny plan katedry na Wawelu, oraz panoramę Krakowa i Kazimierza wykonaną z papieru żeberkowego i drzewa langowego oraz wiele ciekawych druków, które na pewno zainteresują niejednego historycznego maniaka.
Fotografia to kolejna z porywających i urokliwych części tej strony, bowiem na 1834 stronach znajdziemy czarno-białe i niesamowite fotografie z duszą, ukazujące Kraków w codziennym życiu, poczynając od lat 70. XIX w.
Strona kryje także eksponaty z działu introligatorskiego, dzięki nim możemy podziwiać to fantastyczne i czasochłonne rzemiosło bez wychodzenia z domu. Jest to zbiór wybranych dzieł powstających w Krakowie od lat 30. XX w. Znajdziemy tam oryginalne ręcznie tworzone i dekorowane oprawy, tworzone z kartonu, tuszu czy ołówka oraz akwareli.
W zbiorach znajdują się także rysunki satyryczne publikowane kiedyś w „Dzienniku Polskim”, rysunki fresków z kościoła pw. Wszystkich Świętych oraz wiele innych szczegółowych rysunków, przykładowo polichromie sklepienia w kaplicy św. Krzyża w katedrze na Wawelu. Ciekawe są także szkice domowych sieni, z wielu krakowskich dzielnic. Obszerne zbiory zachwycają różnorodnością tematyki oraz wieloma ekscytującymi i ciekawymi dziełami.
Karolina Brzózka – studentka Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tekst powstał w ramach współpracy Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ (przedmiot: dziennikarstwo kulturalne) z redakcją Magicznego Krakowa.