W nadchodzący weekend zapraszamy na kolejne spacery z przewodnikami po Krakowie w ramach 48. edycji akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”.
Sobota, 15 lutego:
- dla odznaki brązowej: „Secesja w Krakowie”
Secesja to styl panujący w sztuce, zwłaszcza w zdobnictwie i w sztukach użytkowych na przełomie XIX i XX wieku. Jego podstawowe cechy gatunkowe to: asymetria, płynne, faliste linie, swobodne układy kompozycyjne, roślinna ornamentyka. Najczęściej spotykane motywy to formy organiczne -kwiaty: irysy, magnolie, lilie, nasturcje. Styl ten wywodził się z dekadentyzmu fin de siecle, literatury oraz malarstwa symbolizmu i modernizmu. Ślady secesji w Krakowie odnajdujemy w wielu miejscach. Najpiękniej prezentuje się Pałac Sztuki – prawdziwa świątynia sztuki! Stoi on przy placu Szczepańskim, a zbudowany został według projektu Franciszka Mączyńskiego w 1901 r., następnie Teatr Stary z piękną attyką ozdobioną ślimacznicami i dekoracyjnym fryzem. Innymi przykładami są kamienice Teodora Talowskiego przy ulicach Straszewskiego i Piłsudskiego ze swoistą wyrafinowaną ornamentyką.
Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty – Hotelem Wyspiańskim, ul. Westerplatte 15/16. - dla odznaki złotej: „Powstańczym szlakiem po Krakowie”
Z naszym miastem związanych jest kilka powstań – m.in. krakowskie czy styczniowe. Ale okazuje się, że jak zajrzymy głębiej w historię Krakowa, to znajdziemy ślady także innych powstań i ich bohaterów, np. powstania warszawskiego. Warto poznać tę historię.
Spotkanie o godz. 9.30 przed Domem Turysty – Hotelem Wyspiańskim, ul. Westerplatte 15/16.
Niedziela, 16 lutego:
- dla odznaki srebrnej: „Tajemnice ulicy Wiślnej i ulicy Brackiej”
Kontynuujemy poznawania krakowskich ulic. Tym razem zapraszamy na spacer ulicami Wiślną i Bracką. Dlaczego tak się nazywają, jakie instytucje się przy nich mieściły przed laty, kto tam mieszkał? To i wiele innych ciekawostek czeka na każdego chętnego, kto pojawi się na zbiórce.
Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty – Hotelem Wyspiańskim, ul. Westerplatte 15/16. - dla odznaki z pawim piórem: „Wody, rzeki i powodzie w Krakowie”
Wykład red. Konrada Myślika.
Spotkanie o godz. 10.30 w siedzibie Towarzystwa Historii i Zabytków Krakowa, ul. św. Jana 12.
Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK.
Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – Koło Grodzkie, przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły.
Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.
Fot. Bogusław Świerzowski