Przedświąteczne szaleństwo trwa, jednak warto znaleźć chwilę czasu na kulturalne wyjście! Zachęcamy do wizyty w teatrze – coś ciekawego znajdziecie zarówno w Bagateli, jak i w Ludowym. Jest to również weekend otwarcia Muzeum Czartoryskich! Nie zapominamy też o świątecznych jasełkach i wystawie szopek krakowskich!
„Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna znów będzie można zobaczyć przy ulicy Pijarskiej. W 21 salach ekspozycyjnych, na dwóch piętrach wyremontowanego Pałacu, ponownie zagości najcenniejsza polska kolekcja sztuki. Muzeum Książąt Czartoryskich, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, zaprasza do zwiedzania już od piątku. Miejsce to było nieczynne przez prawie dziesięć lat, dlatego jego ponowne otwarcie jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. Dwa wyjątkowe muzyczne wydarzenia uświetnią ponowne otwarcie Muzeum. W sobotę oraz niedzielę dziedziniec Pałacu wypełnią utwory zagrane przez dwóch znakomitych pianistów – Krzysztofa Książka (21.12., godz. 20:30) oraz Piotra Orzechowskiego „PIANOHOOLIGANA” (22.12., godz. 20:30). Polecamy!
Wystawę pokonkursową szopek krakowskich można już oglądać w Celestacie przy ul. Lubicz! W tym roku do konkursu zgłoszono 131 szopek. Najlepsze z nich zostały nagrodzone, jak co roku, w pierwszy czwartek grudnia na Rynku Głównym, gdzie zbierają się szopkarze, aby pokazać swoje najnowsze prace. Wystawa jest otwarta od drugiego tygodnia grudnia do połowy lutego następnego roku. Przypomnijmy, że rok temu krakowskie szopkarstwo trafiło na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To pierwszy wpis dotyczący niematerialnego dziedzictwa z Polski. Wystawa czynna codziennie od godz. 9 do 18.
A może by tak się wybrać na przedświąteczny spacer po Kazimierzu? Zapraszamy Was zatem w sobotę o godz. 11 na przechadzkę szlakiem kazimierskich knajp we współczesnej literaturze. Są one zarazem miejscem w którym spotykają się artyści i mieszkańcy, jak i obowiązkowym punktem na turystycznych trasach. Spacer wiedzie przez te najbardziej popularne knajpy, takie jak Alchemia, Singer czy Piękny Pies. Będzie także o miejscach już nieistniejących oraz o obrazie dzielnicy widzianym przez pryzmat jej życia nocnego. Punkt startowy: Cheder.
Zapraszamy na tradycyjne Jasełka – przedstawienie kukiełkowe w wykonaniu rodziny Malików ze Zwierzyńca. Przedstawienie odbędzie się w Celestacie w najbliższą niedzielę o godz. 18. Tradycyjna szopka krakowska wykonana na konkurs przez Annę i Rozalię Malik, to sceneria do Jasełek. Szopka ta została zakupiona przez MHK do zbiorów, na co dzień jest prezentowana w sali edukacyjnej w Pałacu Krzysztofory. Przedstawieniu towarzyszą grane i śpiewane na żywo kolędy i pastorałki. Jeśli nie uda Wam się dotrzeć w ten weekend – dobra wiadomość – jasełka będą jeszcze wystawiane 26, 28 i 29 grudnia o godz. 18.
Mnóstwo atrakcji na ten weekend przygotowało Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha! W sobotę o godz 11 możecie wziąć udział w zimowych warsztatach origami! Tworzone figury utrzymane będą w świątecznym klimacie – idealne jako ozdoba choinkowa lub ręcznie wykonany prezent. Również w sobotę, ale o godz. 12:30 odbędą się warsztaty plastyczne, których motywem przewodnim będzie zimowa odsłona góry Fuji. Po części warsztatowej grupa zostanie zaproszona do udziału w grze terenowej w przestrzeni wystawy „Tokio. Smok i Smok”. Czerń i biel tej wystawy nabierze barw – od soboty do końca roku fragment przestrzeni wystawienniczej zostanie oddany w kreatywne dłonie osób odwiedzających Muzeum Manggha. „Smoczy happening malarski” sprawi, że ściany zamienią się w wielkoformatową kolorowankę.
Teatr Ludowy w piątek i sobotę zaprasza na swoją nowość, czyli „Anioły w Ameryce” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Autorska interpretacja tekstu Tony’ego Kushnera, będącego amerykańską epopeją, którą sam autor nazwał „gejowską fantazją na motywach narodowych”. Opowieść o tym, jaka jest cena prawdy, wolności i indywidualizmu, która okazuje się boleśnie aktualna szczególnie dziś, szczególnie w Polsce. To pełna ironii i zjadliwego humoru historia o „demokracji” z czasów administracji ultraprawicowego prezydenta – Ronalda Reagana, nazwana też arcydziełem epoki chaosu. Jest jednak przede wszystkim opowieścią o miłości – „miłości w czasach zarazy”. To po prostu trzeba zobaczyć! Duża Scena, godz. 18.
Co na przedświąteczny czas proponuje Teatr Bagatela? W piątek na Dużej Scenie „Pomoc domowa”, czyli kontynuacja brawurowego „Boeinga, boeinga – Odlotowych narzeczonych”. Dla rezolutnej pokojówki Nadii nowa praca oznacza nowe kłopoty, choć entuzjastycznie oddający się romansom chlebodawcy pozwalają jej drenować swoje portfele i barek. Spektakl na scenie o godz. 16:30 i 19:15. Z kolei w sobotę i niedzielę – „Najdroższy”, czyli przezabawna komedia we francuskim stylu. François Pignon, niezaradny życiowo pechowiec, stracił równocześnie pracę i żonę. Czy jeśli jest tak źle, to może być już tylko lepiej? Do czego doprowadzi seria nieoczekiwanych spotkań i zaskakujących zwrotów akcji? W obydwa dni spektakl na scenie o godz. 16:00 i 19:15.
Już w niedzielę o godz. 16 na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się 76. Krakowska Lekcja Śpiewania. Tradycyjnie Artyści Loch Camelot pod przewodnictwem Ewy Korneckiej, wspólnie ze zgromadzoną na Małym Rynku publicznością zaśpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na scenie Lekcji Śpiewania gościnnie wystąpią także uczestnicy akcji „Nie bądź karpiem nagraj kolędę”, którzy od 6 grudnia nagrywali swoje wersje kolęd w Mobilnym Studiu Biblioteki Polskiej Piosenki. Na tę szczególną okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała 2500 bezpłatnych śpiewników. Dobra okazja do rozgrzewki przed wigilijnym śpiewaniem kolęd!
Kino pod Baranami zaprasza na w niedzielę o godz. 12 na wyjątkowe spotkanie z legendarnym „Szatańskim tangiem” – trwającym niemal osiem godzin dziełem węgierskiego reżysera Béli Tarra, redefiniującym granice i język kina. Pokaz odbędzie się w ramach obchodów 25. rocznicy premiery filmu, który zostanie zaprezentowany w wersji odrestaurowanej cyfrowo. Ta czarno-biała, niemal pozbawiona dialogów i standardowo pojmowanej fabuły epopeja, siłę swego oddziaływania zawdzięcza przede wszystkim długim, hipnotycznym ujęciom (film składa się z zaledwie 39 scen) oraz cyklicznej strukturze wyznaczanej powracającym motywem tańca – tytułowego szatańskiego tanga. Propozycja dla odważnych kinomanów!
Bardzo ciekawa impreza już w sobotę w Alchemii! Kraków Light Beat to wydarzenie mające za zadanie pobudzić krakowski rynek imprez klubowych do częstszego sięgania po kolaboracje wizualno-dźwiękowe. Zobaczymy tego wieczoru kilka projektów artystycznych składających się z duetów: muzyk oraz artysta wizualny (VJ). Wszystkie projekty stylistycznie będą osadzone w nurcie nowej elektroniki łączącej w sobie kilka klubowych stylów muzycznych, a oglądać będziemy m.in. mapping czy inne formy wizualne. Start o godz. 20.
Również w Kinie pod Baranami w najbliższą sobotę o godz. 11:45 macie okazję zobaczyć „Krainę Lodu 2” w oryginalnej wersji językowej! Film to długo wyczekiwana kontynuacja przygód dysponującej niezwykłymi mocami Elsy, jej rezolutnej siostry Anny oraz uroczego bałwana Olafa. Wielki animowany hit Disneya opowiadający o sile siostrzanej miłości doczekał się w 2019 roku kontynuacji! W polskich kinach można go oglądać jedynie z dubbingiem, zatem to jedna z niewielu szans usłyszenia w rolach głównych Kristen Bell, Evan Rachel Wood, Jonathana Groffa, Josha Gada czy Iriny Menzel, wykonawczyni przeboju „Let It Go”. Pod świąteczny klimat jak znalazł!
Fot. Wiesław Majka / krakow.pl