Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie prezentujące archiwum cyfrowe KL Plaszow. To kompendium wiedzy o historii nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 10 grudnia, o godz. 18.30 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4.
Spotkanie rozpocznie wykład prof. Huberta Chudzi z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, „Po co nam dzisiaj bazy danych”. Pracownicy Muzeum Krakowa opowiedzą o źródłach, na podstawie których powstaje archiwum cyfrowe KL Plaszow. Nadrzędnym jego celem jest zachowanie pamięci o więźniach obozu poprzez przywrócenie imion wszystkim ofiarom.
Zaprezentowany zostanie pierwszy etap pracy nad repozytorium – będzie to indeks nazwisk więźniów obozu. Docelowo w bazie znajdą się zarówno informacje biograficzne na temat więźniów oraz załogi obozowej, jak i dokumenty archiwalne, fotografie, nagrania audio i wideo. Na koniec spotkania odbędzie się rozmowa na temat historii i pamięci o KL Plaszow.
Prace nad bazą zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miejskiej Kraków.
Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe