Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał uczestniczył 14 lipca 2019 r. w uroczystości przekazania Krzyża Walecznych rodzinie, pochodzącego z Sądecczyzny Piotra Gizy, żołnierza 1. Batalionu 7. Pułku Piechoty Legionów.
Piotr Giza urodził się w 1883 r. w Dąbrówce Polskiej (dziś osiedle Nowego Sącza). W czasach II RP miał otrzymać Krzyż Walecznych za bohaterstwo wykazane w starciu z 1. Armią Konną Budionnego pod Beresteczkiem, na przełomie lipca i sierpnia 1920 r., podczas wojny polsko-bolszewickiej. We wniosku odznaczeniowym dowódca kompanii napisał: „podczas odwrotu, widząc nacierającą kawalerię bolszewicką na cofający się ze stanowiska karabin maszynowy, zawrócił, zatrzymał się na chwilę i rzucając granatami ręcznymi nie pozwolił zabrać karabinu maszynowego, a trafiony kulą w bok, ginie”.
Piotr Giza został ciężko ranny, ale przeżył bitwę. Ponieważ uznano go za zmarłego, nigdy nie odebrał zaszczytnego odznaczenia, o przyznaniu którego prawdopodobnie nie wiedział. Po prawie stu latach szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie płk Marcin Żal, w obecności wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, przekazał Krzyż Walecznych rodzinie Piotra Gizy.
Uroczystości na Wawelu rozpoczęły się od mszy świętej w katedrze, której przewodniczył kanonik krakowskiej kapituły katedralnej ks. prof. Jacek Urban. Po nabożeństwie zebrani przeszli do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie odbyła się krótka ceremonia. Na zakończenie złożono kwiaty przy trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego i sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich.
Tekst i fotografie: IPN Kraków