Trwają prowadzone na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych prace konserwatorskie przy wymianie okien i odnawianiu elewacji Domu im. Józefa Piłsudskiego. Aktualnie dobiegają końca roboty dotyczące odnowienia północno-wschodniej i wschodniej elewacji, dzięki czemu już widać olbrzymie zmiany w wyglądzie budynku.
Głównym założeniem konserwatorskim remontu elewacji Domu im. Józefa Piłsudskiego jest przywrócenie ich pierwotnego wyglądu przy zastosowaniu historycznej technologii tynku szlachetnego. Z elewacji wschodniej od strony ulicy Oleandry zniknęła siatka zabezpieczająca rusztowanie i rozpocznie się demontaż rusztowania, dzięki czemu odsłonięto elewacje mozolnie oczyszczaną ręcznie z wtórnego nakropu cementowego i ciemnej patyny, drgającą odcieniami szarości właściwymi dla technologii tynków szlachetnych, wzmocnionymi miejscowo przez ich naturalne starzenie się.
Na odsłoniętej elewacji widać też nowe, wymienione okna. Dotychczas wymieniono już prawie 25 proc. wszystkich okien w budynku.
Wszystkie elewacje Domu im. Józefa Piłsudskiego pokryte są tynkiem szlachetnym o żłobkowanej fakturze składającym się z betonu i drobnego marmurowego kruszywa nadającego elewacjom kolor jasno-szary. Gzymsy międzykondygnacyjne są w kolorze jasno-ugrowym, nadanym przez kruszywo dolomitowe. Tynki szlachetne są charakterystyczne dla architektury modernistycznej, ale żłobkowana faktura na całej tynkowanej powierzchni jest jak dotąd unikatowa na terenie Krakowa. Dlatego też tak ważne było przywrócenie im dawnej świetności.
Oryginalne tynki na elewacji Domu im. Józefa Piłsudskiego są bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne jednak przez lata nie oparły się całkowicie silnym wiatrom i opadom. Wszystkie wtórne szersze rysy i ubytki tynku zostały uzupełnione tynkiem o analogicznym składzie. Dlatego kolor odnowionej zabytkowej elewacji nie jest na całej strukturze idealnie jednorodny, tak jak to ma miejsce w przypadku wykonywania nowych tynków. Dzięki jednak zastosowanej metodzie renowacji oryginalnych szlachetnych tynków, zachowano najważniejszą wartość jaką powinno się kierować przy remontach budynków zabytkowych, a mianowicie autentyczność zabytku.
Prace przy elewacji wschodniej zostaną ukończone w przyszłym tygodniu. Równolegle trwają prace przy elewacji południowej, które powinny zostać ukończone w listopadzie. Koszt konserwatorskiego remontu elewacji wraz z wymianą okien budynku Oleandrów to ponad 2 mln złotych.