13 października o godz. 12.00 zapraszamy młodzież na spacer edukacyjny Gniew w ramach Muzeomanii z cyklu Poczuj Kraków. Przewodnikiem będzie Grzegorz Szymanowski.
START: Wieża Ratuszowa.
Obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@mhk.pl
Gniew to silna emocja, która niestety często bierze górę nad zdrowym rozsądkiem… Podczas spaceru wyruszymy szlakiem wydarzeń, często niekontrolowanych i na ogół nie przynoszących ani chluby, ani korzyści, które rozpaliły spokojne zazwyczaj oblicze miasta. Naszą przygodę rozpoczniemy na Wawelu, a następnie udamy się na Skałkę, gdzie opowiemy, jak gniew króla doprowadził do tragicznej śmierci biskupa Stanisława. A może chcesz wziąć udział w inscenizacji ich konfliktu? O gniewie studentów na mieszczan w 1549 roku opowiemy na placu Wszystkich Świętych. Po drodze, na Rynku, przeniesiemy się w stosunkowo nieodległą przeszłość i opiszemy wybuch gniewu krakowian wobec władz 3 maja 1982 roku. A może przyłączysz się do protestu? Stamtąd wyruszymy na ul. św. Anny, by opowiedzieć o XV-wiecznych rozruchach antyżydowskich, sprowokowanych akcjami krakowskich studentów. Studenci będą też niechlubnymi bohaterami następnego wydarzenia. Na rogu ul. św. Jana i ul. Pijarskiej opowiemy o wybuchu gniewu skierowanego przeciwko krakowskim protestantom i o zamieszkach z roku 1574 i 1575. Zakończymy opowieścią o gniewie krakowskich robotników w 1923 roku przed obeliskiem na Plantach.
Poczuj Kraków!
To spacery edukacyjne szlakiem pełnych emocji historii ukrytych w tkance miasta. U podstaw cyklu leży przekonanie, że miasto to nie tylko zimne miejskie mury, place i ulice, lecz także kipiące w nim uczucia i pasje, które tworzą jego historię. Gdzie w Krakowie można spotkać gniew? Gdzie ukrywa się nadzieja? A dokąd uciekła miłość? „Poczuj Kraków” wydobywa na światło dzienne porywające miejskie historie, by nadać im nowy sens i znaczenie.
Prowadzenie: Grzegorz Szymanowski
Spacery edukacyjne z elementami dramy odbywają się w soboty o godz. 12.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzaj acych: info@mhk.pl
Udział bezpłatny.