W latach powojennych Kraków stał się przystanią dla setek Powstańców Warszawskich, którzy znaleźli w naszym mieście nowy dom a także szkołę/uczelnię i pracę. Część z tychże osób po latach, skupiło się w organizacjach kombatanckich, reszta nie zrzeszała się. Obecnie w Krakowie mieszka niewielka, bo ok. dziesięcioosobowa, grupa uczestników tragicznych wydarzeń w polskiej stolicy, okresu od sierpnia do października 1944 roku. Niestety, co jakiś czas odchodzą od nas kolejni Powstańcy, a ich mogiły znaleźć można na większości krakowskich nekropolii. Ponad sześćdziesięciu byłych uczestników Powstania Warszawskiego zostało pochowanych na Cmentarzu Rakowickim. Dnia 29 czerwca 2018 r. swoje miejsce wiecznego spoczynku znalazła tam także Pani Anna Schoen (1925-2018).
Zgromadzeni na mszy św. w kaplicy cmentarnej żałobnicy, pożegnali Annę Schoen z domu von Taube, żołnierza Armii Krajowej ps. „Hanka” (Okręg Warszawski AK – I Obwód „Radwan”). Jako sanitariuszka przeszła ona szlak bojowy: Wola – Stare Miasto – kanały – Śródmieście Północ, a we wrześniu 1944 r. została ranna. Wyszła z miasta wraz z ludnością cywilną.
Wśród licznie przybyłych na uroczystości, znalazła się jedna z zamieszkałych w Krakowie Pań kombatantek, która w czasie Powstania była łączniczką „Szarych Szeregów”. Zmarła pochowana została w grobowcu rodzinnym, umiejscowionym nieopodal mogiły Jana Matejki.
Tekst i fotografie: Artur Jachna