24 czerwca o godz. 16:00 zapraszamy do Pałacu Krzysztofory (wejście od ul. Szczepańskiej 2), sala audytoryjna Kupferhaus, na ostatni przed wakacjami wykład: Życie na kartki. Sytuacja aprowizacyjna w Krakowie podczas wojny i po wyzwoleniu miasta. Wykład w ramach Muzeomanii z cyklu Salon pod Faetonem, wygłosi dr Iwona Kawalla-Lulewicz (MHK).
Okres Wielkiej Wojny i pierwsze lata niepodległości charakteryzowały się niezwykle trudną sytuacją aprowizacyjną i co za tym idzie napiętymi relacjami społecznymi. Przekształcenie Krakowa w „twierdzę”, toczące się w pobliżu działania zbrojne i grabieżcza polityka zaborcy sprawiły, że mieszkańcy głodowali, brakowało artykułów pierwszej potrzeby. Dramatyzm związany z wojenną i powojenną rzeczywistością przejawia się we wspomnieniach osób, które doświadczyły go osobiście. O żywność było wówczas bardzo trudno. Za chlebem stawaliśmy od rana w kolejkach, nie mówiąc już o tłuszczach, a nawet mydle. Mama wymieniała na wsi mydło za mąkę, za kaszę i inne produkty. Słowa prezydenta Krakowa Jana K. Federowicza, kierowane do radnych 28 listopada 1918 r., nie były pocieszające. Sytuacja przedstawia się w ponurych barwach. Ludności Krakowa grozi głód i skrajna nędza. Władze miasta starały się wszelkimi dostępnymi sposobami zapewnić mieszkańcom zaopatrzenie, jednak było to bardzo trudne zadanie. Wykład zilustrowany będzie prezentacją obrazów Klemensa Bąkowskiego z 1917 r. ukazujących kolejki przed krakowskimi sklepami.
Wstęp wolny
Salon pod Faetonem
Wykłady naukowe w oparciu o muzealne kolekcje
Odbywają się w niedziele o godzinie 16.00 w Pałacu Krzysztofory (sala audytoryjna Kupferhaus)Wiosenny cykl „Salonu pod Faetonem” będzie dotyczył życia kulturalnego i społecznego Krakowa w czasach Wielkiej Wojny. Przez kilka lat Kraków żył w cieniu konfliktu zbrojnego, który przetoczył się przez niemal całą Europę. Miasto szczęśliwie uniknęło bezpośrednich działań wojennych, nie ominęły go jednak reperkusje toczącego się na ościennych frontach konfliktu zbrojnego. Konfliktu, który zmienił oblicze i wszystkie aspekty życia miasta. Prześledzimy, w jaki sposób wojna wpłynęła na twórczość krakowskich artystów, przyjrzymy się opiece medycznej w Krakowie, który na czas wojny stał się zapleczem medycznym Legionów Polskich, poznamy działania na rzecz ochrony krakowskiego dziedzictwa przed grabieżą i zniszczeniem. W kręgu naszego zainteresowania znajdą się również postawy społeczeństwa krakowskiego wobec Legionów Polskich, których powstanie stało się ucieleśnieniem neoromantycznej wiary w sens czynu niepodległościowego.