Przed nami pierwsze w tym sezonie spotkanie z historią i zabytkami Krakowa, organizowane w ramach akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. W sobotę 4 listopada zapraszamy do poznania cmentarza Rakowickiego – pierwszego i zarazem największego cmentarza w Krakowie, na którego 42 hektarach znajduje się ponad 75 tysięcy grobów.
Jako pierwsza pochowana była w 1803 roku zmarła na gruźlicę, mieszczka Apolonia Bursikowa. Wśród wielu innych wspomnimy też zmarłych w 2017 roku profesorów. W kwietniu odszedł profesor Jerzy Vetulani, wybitny neurobiolog, psychofarmakolog, niezwykła umysłowość. Jego arcyciekawe wykłady i spotkania ściągały tłumy.
W październiku pożegnaliśmy profesora Bronisława Chromego. Wśród wielu jego prac są dwie, które co roku oglądają miliony: smok pod Wawelem i nieco dalej Dżok – pomnik psiej wierności. Na cmentarzu Rakowickim spotkamy także Anioła Śmierci, strzegącego wszystkich pochowanych za idee, a najbardziej przypadkowe ofiary, jak np. dwuletnia Ludka Królikowska. Spotkanie o godz. 10.00 przy bramie głównej, przy ul. Rakowickiej.
Z kolei w niedzielę można wybrać się na jedną z trzech zaproponowanych tras:
Najstarsze dzieje Krakowa – jeśli wydaje nam się, że Kraków zaistniał dopiero po lokacji na prawie magdeburskim w 1257 roku, to nic bardziej błędnego. Rok 1000 i biskupstwo na Wawelu zmieniło oblicze grodu. Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
Cmentarz Salwatorski – pięknie położony u stóp kopca Kościuszki cmentarz założono w 1865 roku. Wśród wielu postaci znanych krakowian pochylimy się nad mogiłą najmłodszego syna poety Adama Mickiewicza – Józefa Rafała. Przypomnimy też Ostatniego z Wielkich, zmarłego w 2016 roku Andrzeja Wajdę. Spotkanie o godz. 11.00 przy bramie głównej cmentarza Salwatorskiego (al. Waszyngtona).
Słynne krakowskie rody – przodkowie znanych krakowskich rodów urodzili się w naszym mieście, ale niektórzy z nich przyjechali do nas dawno, dawno temu. Z Alzacji, Szkocji, Moraw, Czech, Florencji czy Wenecji. Tutaj się zadomowili, tutaj spotkali swoich ukochanych, tutaj urodziły im się dzieci… A ich nazwiska już dawno nie brzmią obco. Spotkanie o godz. 9.30 w Domu Turysty PTTK – Hotel „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
Programy miesięczne oraz regulamin zdobywania odznaki dostępne są na stronie internetowej Koła Grodzkiego PTTK.
Organizatorami akcji są: Oddział Krakowski PTTK – KOŁO GRODZKIE, Miasto Kraków, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Zamek Królewski na Wawelu.