Już po raz jedenasty Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Tegoroczna edycja zostanie poświęcona mieszkańcom Krakowa, którzy ratowali życie Żydom. W programie wydarzeń, które odbędą się 8, 9 oraz 12 września, m.in. uroczysty apel, wystawy, prelekcje, gra terenowa oraz zwiedzanie fortu nr 49 w Krzesławicach.
Obchody rozpoczną się w piątek, 8 września, o godz. 9 od mszy w kościele św. Szczepana. Następnie odbędzie się uroczysty apel ku czci ofiar gestapo z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej na ul. Pomorskiej 2. O godz. 11.30 zainteresowani będą mogli wziąć udział w konferencji „Dlaczego warto wracać do bolesnej przeszłości?”. O godz. 17, na placu Inwalidów zostanie otwarta wystawa plenerowa „Cierpieli i ginęli dla innych”.
W drugi dzień obchodów mieszkańcy i turyści będą mogli bezpłatnie zwiedzić wystawę stałą „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956” oraz dawne cele aresztu podręcznego Gestapo (konieczna wcześniejsza rejestracja: info@mhk.pl lub www.bilety.mhk.pl). O godz. 10.30 zaplanowano autobusową wycieczkę do fortu 49 w Krzesławicach (obowiązuje wcześniejsza rejestracja: info@mhk.pl).
Muzeum zaprasza również do udziału w grze terenowej, 12 września, o godz. 9. Gra „W służbie Ojczyźnie i bliźniemu” opowiada o działalności konspiracyjnej Szarych Szeregów oraz o pomocy dla ludności żydowskiej.
Dni Pamięci Ofiar Gestapo zainicjowało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w 2007 r. W obchodach biorą udział kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, Wojsko Polskie oraz uczniowie krakowskich szkół.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.mhk.pl.