Stowarzyszenie Podgorze.pl zaprasza na spacer po starym cmentarzu Podgórskim. Historię najstarszego cmentarza komunalnego na terenie Krakowa oraz losy ludzi, którzy zostali tam pochowani, będzie można poznać już w sobotę, 3 czerwca, o godz. 18:00.
Zbiórka przed bramą starego cmentarza Podgórskiego (róg Limanowskiego i Powstańców Śląskich). Przewodnikiem będzie Adam Sasinowski.
Stary cmentarz Podgórski został założony wkrótce po powstaniu miasta Podgórza (najpewniej pomiędzy 1786 i 1792 r.). Kilkakrotnie powiększany zajmował powierzchnię półtora hektara.
Spoczęło no nim wiele osób na trwale wpisanych w historię i kulturę Polski: Edward Dembowski – przywódca Powstania Krakowskiego z 1846 roku, Wojciech Bednarski – nauczyciel i społecznik, twórca parku nazwanego jego imieniem, Jordan Stoyowski – tłumacz uważany za twórcę polskiego języka prawniczego, Wojciech Eljasz-Radzikowski, malarz religijny oraz jego syn Władysław, znany rzeźbiarz, autor m.in. rzeźby orła na Bramie Floriańskiej. W nieznanym miejscu pochowany jest Aleksander Kotsis, malarz pejzaży i scen z życia ludu krakowskiego i podhalańskiego. W najdalszej części cmentarza znajdują się grobowce honorowych obywateli i prezydentów Podgórza: Emila Serkowskiego, Ferdynanda Seeling-de-Sauenfelsa, Józefa Chrystiana Zolla.
W czasach II wojny światowej oraz w latach 70. ubiegłego wieku cmentarz został zmniejszony, do dziś przetrwała tylko jego niewielka część.
“Europejski tydzień odkrywania cmentarzy” jest jedną z inicjatyw Association of Significant Cemeteries in Europe (ASCE) – stowarzyszenia powstałego w Bolonii w listopadzie 2001 r., które jest siecią zrzeszającą publiczne i prywatne organizacje sprawujące opiekę nad cmentarzami pojmowanymi jako wartości historyczne i artystyczne.
Członkami stowarzyszenia są rady miejskie, zarządy cmentarzy, departamenty ochrony dziedzictwa kulturowego, uniwersytety, stowarzyszenia kulturalne, rady kościelne i organizacje miłośników cmentarzy z kilkunastu państw Europy. Stowarzyszenie zrzesza kilkadziesiąt europejskich cmentarzy, w Polsce są to stary i nowy cmentarz Podgórski oraz warszawskie Powązki.
W 2010 r. Rada Europy zatwierdziła Szlak Europejskich Cmentarzy, który obejmuje obecnie 63 cmentarzy, w 50 miastach położonych w 20 europejskich krajach, w tym jako jedyne w Polsce – stary i nowy cmentarz Podgórski, zgłoszone przez stowarzyszenie Podgorze.pl.