Na krakowskich Plantach (między kościołem św. Anny a Uniwersytetem Jagiellońskim) otwarta została przygotowana przez IPN plenerowa wystawa “Solidarność narodziła się w Krakowie”.
Na osiemnastu planszach pokazana została historia powstania i działalności Studenckiego Komitetu Solidarności i represjonowania przez SB jego sympatyków i działaczy, a przygotowana została w ramach obchodów 40. SKS.
Ekspozycja ukazuje historię SKS od pierwszych działań w latach 70. różnych grup studentów krakowskich, którzy nie godzili się z peerelowską rzeczywistością, poprzez wydarzenia związane ze śmiercią studenta UJ Stanisława Pyjasa aż po solidarnościowy zryw w 1980 roku.
– Tytuł wystawy “Solidarność narodziła się w Krakowie” przypomnia, że to słowo “solidarność”, które później zrobiło taką wielką karierę w świecie, po raz pierwszy wprowadzili do społecznego obiegu właśnie krakowscy studenci w maju 1977 roku – podkreśla kurator wystawy, autor scenariusza dr Wojciech Frazik, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.
“Ta wystawa ma pokazać główne kierunki działania SKS, to, o co chodziło ówczesnym młodym ludziom” – mówił dziennikarzom dr Frazik. Na wystawie zaprezentowane zostały również dokumenty Służby Bezpieczeństwa, która od samego początku inwigilowała młodych ludzi, którzy starali się przeciwstawić opresywnej władzy, domagając się wolności obywatelskich i prawdy w życiu.
“Zderzeniem z władzą było już samo pragnienie wolności. To podstawa do zrozumienia, czym był SKS. Młodzi ludzi pragnęli wolności w każdym wymiarze: wolności osobistej, wolność zrzeszania się i artykułowania swoich poglądów, wolności badań naukowych. Pragnęli tego, czego nie było w PRL-u” – dodał dr Frazik.
“Wpisując słowo +Solidarność+ na nasz sztandar pokazaliśmy, że chodzi nam o wolność, a tą wolność możemy zdobyć razem, będąc solidarni i wspólnie występując z żądaniem wolności we wszystkich sferach życia publicznego” – podkreślił jeden ze współzałożycieli SKS Bogusław Sonik. “Chcieliśmy wykorzystać wszystkie możliwości, aby wymusić na ówczesnych władzach pluralizm, swobodę wypowiedzi, likwidację cenzury; i to realizowaliśmy w swojej działalności” – dodał.
Podtytuł wystawy “Co ty wiesz o SKS?” ma skłonić do myślenia. Będzie ją można oglądać do 24 maja.
Podczas otwarcia ekspozycji zaprezentowano również dodatek “Pierwsi Solidarni” do “Gościa Niedzielnego”, który ukaże się w kioskach 11 maja.