10 maja Sacrum w przestrzeni.Grupa Krakowska – trwająca od ponad 80 lat – to jedno z najstarszych polskich stowarzyszeń artystycznych. Wspólnym mianownikiem bardzo różnych twórców jest żywy stosunek do tradycji – swoją twórczość traktują jako współczesny komentarz, awangardową korektę sztuki przeszłości. Wybitnym artystą Grupy Krakowskiej był Jerzy Nowosielski – odnoszący się w malarstwie do swoich łemkowskich, prawosławnych korzeni i do tradycji ikony. Miał szczególny talent do aranżacji monumentalnych wnętrz sakralnych; jego cerkiewne i kościelne polichromie to najwybitniejsze przykłady współczesnej sztuki sakralnej.
Krystyna Czerni
Cykl wykładów skierowany przede wszystkim do osób starszych, zainteresowanych historią, kulturą i obyczajowością dawnego Krakowa. Spotkania przy kawie i herbacie prowadzone są przez doświadczonych muzealników i gości, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie opowiadają o wybranym zagadnieniach. Na początku semestru słuchacze otrzymują karty uczestnika – swoiste indeksy, w których po każdym z wykładów prowadzący potwierdza obecność swoim podpisem. Najbardziej wytrwali uczestnicy Akademii po zakończeniu cyklu otrzymują nagrody książkowe.
Życie artystyczne i kulturalne w Krakowie w latach 1945–1989 to motyw przewodni wiosenno-letniej edycji programu, stanowiący jednocześnie kontynuację wątku rozpoczętego w minionym semestrze. Spotkania będą powrotem do chwil, kiedy Kraków stawał się muzyczną stolicą Polski, kreował spektakle, które na stałe wpisały się w historie polskiego teatru, gościł międzynarodowej sławy reżyserów i producentów filmowych, będąc przy tym wyznacznikiem rzetelności i jakości dziennikarskiej oraz awangardy w świecie malarstwa.
Wykłady odbywają się raz w miesiącu (w środę) o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory – skrzydło zachodnie – sala audytoryjna Kupferhaus