Z dniem 1 marca 2019 r., wraz z nowym statutem, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa będzie się posługiwać nową, skróconą nazwą – Muzeum Krakowa. Na początek zaznaczamy, że Muzeum Historyczne Miasta Krakowa pozostaje oficjalną nazwą naszej instytucji. Ze względu na szacunek dla założycieli Muzeum, oraz 120 lat tradycji, w oficjalnych dokumentach wciąż będzie figurować pełna nazwa, zaś skrócona wersja będzie stosowana w całej komunikacji Muzeum.
W bieżącej działalności coraz bardziej odchodzimy od zajmowania się nie tylko ściśle rozumianą historią Krakowa, a zaczynamy badać miasto z użyciem innych dziedzin, jak antropologia czy socjologia. Przede wszystkim zaś badamy współczesny Kraków w kontekście przeszłości, a nie przeszłość miasta samą w sobie.
Na podjęcie decyzji związanej ze zmianą nazwy zaważyły badania publiczności i obserwacja codziennego języka dyskusji o Muzeum. W rzeczywistości skróconego przekazu, nazwa Muzeum Historyczne Miasta Krakowa często jest skracana, a nawet pomijana w przypadku poszczególnych oddziałów. W celu budowania wizerunku silnej, wielowymiarowej instytucji, postanowiliśmy odświeżyć nazwę.
Jako muzeum miejskie, działające dla mieszkańców, chcieliśmy by w dyskusji o Muzeum mogli wziąć udział krakowianie. Pod koniec zeszłego roku przeprowadziliśmy konsultacje społeczne na temat zmiany nazwy – zapytaliśmy o opinie ekspertów i krakowian. Z konsultacji wyniknęły bardzo wyraźnie dwa wnioski – po pierwsze, szerokie poparcie dla zmiany (ok. 75%), po drugie, najczęściej padającą propozycją nazwy było Muzeum Krakowa. Wsłuchując się w ten głos, postanowiliśmy jako nową nazwę przyjąć właśnie tę wersję. W rezultacie przez ostatni rok przygotowywaliśmy się do wprowadzenia zmiany w życie, opracowując nowy statut oraz identyfikację graficzną muzem.