W Domu Józefa Mehoffera, przy ulicy Krupniczej 26 – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, do 30 lipca 2018 r. można oglądać wystawę “Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz”. Ekspozycja pokazuje osobę i twórczość ojca Stanisława Wyspiańskiego, rzeźbiarza żyjącego w latach 1836-1901.
Zaprezentowane na wystawie dawne fotografie, dokumenty i dzieła malarskie opowiadają o kolejnych fazach życiowej drogi Franciszka. Zobaczymy m.in. fotografię figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem z roku 1867. Specjalnie na tę wystawę wypożyczone zostały dwa pastelowe portrety Franciszka, malowane przez Stanisława Wyspiańskiego, w latach 1894/1895 oraz 1900.
Centralne miejsce ekspozycji zajmuje grupa dziewięciu rzeźb Franciszka Wyspiańskiego, z różnych okresów twórczości m.in. medalion z popiersiem króla Zygmunta Starego z boku jego sarkofagu, w katedrze na Wawelu, popiersie Jana Długosza i rzeźbiarski portret Jana Radziwońskiego.
Celem wystawy w Domu Józefa Mehoffera jest przypomnienie tragicznej postaci Franciszka Wyspiańskiego i próba umieszczenia jego biografii w kontekście historycznym. Był on związany z młodą krakowską inteligencją, z grupą „przedburzowców”, którzy w życiu kulturalnym ówczesnego Krakowa, w pierwszej połowie lat 60. XIX wieku, odegrali niezmiernie ważną, ożywczą rolę.
Więcej informacji na stronie www.mnk.pl.