Na świecie jest ok. 220 pomników Tadeusza Kościuszki. Felix Molski – Australijczyk polskiego pochodzenia, członek organizacji Kościuszko Heritage – sfotografował ok. 190 z nich. Owocem jego pasji jest wystawa „Tadeusz Kościuszko. Upamiętniony na całym świecie”, którą od piątku 14 lipca można oglądać na Kopcu Kościuszki w Krakowie.
– Tadeusz Kościuszko jest jedną z niewielu postaci, która została upamiętniona aż tak szeroko w skali międzynarodowej. Pomniki polskiego i amerykańskiego bohatera walk o wolność można znaleźć m.in. w USA, Polsce, Szwajcarii, Australii czy Francji – mówił prof. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie. I dodał, że wiele z nich powstało w 1917 r. w setną rocznicę śmierci Kościuszki, część upamiętnia inne ważne rocznice związane z walkami o niepodległość, a inne postawiono dla uczczenia miejsc, gdzie Naczelnik przemawiał, walczył czy został ranny. Różnią się wielkością i stylem, są wśród nich cokoły, kopce, płyty z inskrypcjami czy popiersia.
Wystawa zorganizowana przez Komitet Kopca Kościuszki i Felixa Molskiego w dwusetną rocznicę śmierci generała, wpisuje się również w obchody Roku Tadeusza Kościuszki, ustanowionego przez Sejm i Senat RP. Autor wystawy ma nadzieję, że pozwoli ona zwiedzającym lepiej zrozumieć wpływ Kościuszki na ludzką postawę i świadomość i potwierdzi, że słusznie jest nazywany Przyjacielem Ludzkości.
Zapytany o fenomen tej postaci, Felix Molski powiedział: – Powodów należy szukać w prostej, ale jakże ludzkiej i uniwersalnej potrzebie bycia wolnym i traktowanym sprawiedliwie oraz z szacunkiem. Bez względu na pochodzenie czy miejsce, w którym przyszło nam żyć. – Dodał, że to właśnie te wartości przyświecały bohaterowi, a pomniki, które go przedstawiają inspirują, dają nadzieję i są symbolem wolności i sprawiedliwości.
Zdjęcia można oglądać w Centrum Konferencyjno-Wystawowym im. Tadeusza Kościuszki pod Kopcem Kościuszki w Krakowie. Wystawa będzie czynna do końca roku.