W tym roku Dom Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów obchodzi wyjątkowy jubileusz – 135-lecie istnienia. To jedna z najstarszych i najważniejszych instytucji opiekuńczych w Polsce, której historia nierozerwalnie splata się z historią miasta.
Powstanie „Domu Ubogich fundacji imienia Ludwika i Anny Helclów” zapoczątkowała decyzja małżonków Helclów o przeznaczeniu całego majątku na rzecz potrzebujących. Zgodnie z testamentem Anny Helclowej z 1878 roku, dom miał służyć ubogim katolikom mieszkającym w Krakowie. Uroczyste otwarcie i poświęcenie budynku nastąpiło 24 lipca 1890 roku. Od tamtej pory, nieprzerwanie, miejsce to pełni funkcję opiekuńczą – dziś jako Dom Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów.
Historia pełna wyzwań
Placówka, zaprojektowana przez architekta miejskiego Tomasza Prylińskiego, od samego początku była jednym z najnowocześniejszych zakładów opiekuńczych w Europie. Przez 135 lat działalności przeszła wiele burzliwych momentów – w tym przekształcenie w szpital wojskowy podczas I wojny światowej oraz przejęcie części budynków przez Gestapo podczas II wojny światowej. W 1944 roku 220 mieszkańców zostało wysiedlonych do Szczawnicy – powrócili dopiero pod koniec 1946 roku.
Lata powojenne przyniosły wiele trudności, w tym przeludnienie oraz pogorszenie warunków bytowych – w najtrudniejszym okresie w Domu mieszkało ponad 700 osób. Dopiero po 1989 roku rozpoczęto intensywną modernizację i unowocześnianie placówki.
Współczesność z szacunkiem dla przeszłości
Dziś DPS im. Helclów to nowoczesna, w pełni przystosowana placówka z 12 zespołami pielęgnacyjno-opiekuńczymi i 387 miejscami dla osób przewlekle somatycznie chorych. Na terenie o powierzchni niemal 3,5 hektara znajduje się pięć obiektów, w tym nowy budynek mieszkalny z 2018 roku. Instytucja łączy profesjonalną opiekę z troską o historię i tradycję.
Z okazji 135-lecia działalności zaplanowano serię wydarzeń:
5 czerwca – „Jubileuszowe Spotkanie w Ogrodzie u Helclów” – piknik otwierający obchody
9 czerwca – koncert „Od Serca” w ramach Letniego Festiwalu Operetkowego na Wiśle
24 lipca – „Odpust świętej Anny” z mszą pod przewodnictwem ks. biskupa Roberta Chrząszcza
9 września – „Pożegnanie lata na Helclów” – festyn plenerowy z prezentacją prac konkursowych mieszkańców innych DPS-ów
10 października – uroczystość finałowa w Urzędzie Miasta Krakowa, z odznaczeniami, wystawą historyczną i prezentacją dorobku Domu.
Fot. materiały prasowe