21 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, zmarł papież Franciszek w wieku 88 lat. W 2016 roku przyjechał do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. W mieście przebywał od 27 do 31 lipca. Była to jego jedyna pielgrzymka do Polski oraz pierwsza wizyta w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, na początku pontyfikatu.
Dla Polaków i pielgrzymów z całego świata Światowe Dni Młodzieży w Krakowie były ważnym wydarzeniem i przeżyciem duchowym, ale również przyczyniły się do wzrostu ruchu turystycznego, w tym turystyki religijnej.
W ciągu pięciu dni pobytu w Polsce papież Franciszek spotykał się z młodymi ludźmi podczas ŚDM. Tysiące pielgrzymów witało go śpiewem i muzyką w różnych częściach Krakowa: na Błoniach, pod oknem przy ul. Franciszkańskiej oraz towarzyszyło mu podczas przejazdu ulicami miasta.
28 lipca 2016 r. odbyła się ceremonia powitania papieża na krakowskich Błoniach. Ówczesny prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył papieżowi Franciszkowi przed wejściem głównym do Kurii Metropolitalnej klucz do bram miasta. Tego samego dnia Franciszek pojechał biało-żółtym tramwajem „Krakowiak” na mszę na Błoniach. Tym samym autor tzw. zielonej encykliki „Laudato si” chciał pokazać, jak bardzo bliskie są mu kwestie ekologii, klimatu i ochrony środowiska naturalnego. Tramwaj papieski do dzisiaj jeździ ulicami Krakowa.
– Papież Franciszek zmarł o godz. 7.35 – poinformował kardynał Kevin Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe. Jeszcze w wielkanocną niedzielę udzielił wiernym błogosławieństwa Urbi et Orbi. W samo południe w Krakowie zabrzmiał Dzwon Zygmunt – jeden z najważniejszych symboli narodowych Polski. Jego donośny dźwięk popłynął z wieży katedry wawelskiej, by oddać hołd zmarłemu.
Fot. www.krakow.pl