Wydarzenia organizowane przez różne oddziały Muzeum Krakowa w pierwszym tygodniu września.
czwartek, 5 września, godz. 11.00
Apteka Pod Orłem, plac Bohaterów Getta 18
Zbiórka wylot ul. Kanoniczej
Spacer edukacyjny w 80. Rocznicę Akcji Koppe! Przygotowania do tej akcji trwały ponad dwa miesiące; wymagała ona skupienia, dokładności, a następnie niełatwego transportu broni, samochodów i ludzi. A mówiąc konkretnie żołnierzy batalionu Parasol – ekspertów od akcji likwidacyjnych. Wybór był nieprzypadkowy, bowiem celem akcji był sam Wilhelm Koppe, czyli Wyższy Dowódca SS i Policji na całe Generalne Gubernatorstwo, odpowiedzialny za cierpienie i śmierć tysięcy ludzi.
Konieczny zakup biletu w Centrum Obsługi Zwiedzających lub w oddziale Apteka pod Orłem. Informacje odnośnie rezerwacji Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60. Opłata: 20 zł
czwartek, 5 września, godz. 18.00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Wykład z cyklu “Herbatka u Rydlów”. Wykład Elżbiety Lang, kuratorki niedawno otwartej w Pałacu Krzysztofory pierwszej monograficznej wystawy artysty ,,Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator”. Będzie to niesamowita opowieść o głównym bohaterze tego roku w Muzeum Krakowa, nie tylko malarzu, ale też patriocie, społeczniku i legioniście. Dowiemy się szczegółów o jego życiu i twórczości, a także szerszym kontekście historii i kultury przełomu XIX i XX wieku. Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI.
Obowiązuje rezerwacja przez Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, tel.12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl
sobota, 7 września, godz. 10.00 – 21.00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337
Teren przy Szkole Podstawowej nr 48 im. Szarych Szeregów w Krakowie
Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec, Szkoła Podstawowa nr 48 im. Szarych Szeregów w Krakowie oraz Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa, zapraszają na nowe wydarzenie: Święto ulicy księcia Józefa. Ulica Księcia Józefa swoją nazwę otrzymała na posiedzeniu Rady Miejskiej Krakowa 17 lipca 1912 r., w stulecie wizyty naszego bohatera narodowego w dworku Pod Lipkami. 8 maja 1813 r. książę Józef Poniatowski wraz ze sztabem przybył na zaproszenie właścicielki willi Pod Lipkami, Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej, na wieczorek pożegnalny, a następnego dnia udał się z armią, aby wesprzeć Napoleona w bitwie pod Lipskiem. To druga pod względem długości krakowska ulica – ma 8 km. Jako trakt istniała już w średniowieczu i biegła wzdłuż Wisły do klasztoru Norbertanek, dalej przez Przegorzały i Bielany aż do Oświęcimia, z odbiciem na Tyniec i Skawinę. Jesteśmy przekonani, że nasze święto posłuży integracji lokalnej społeczności i spopularyzuje dziedzictwo tego traktu. Podczas Święta ulicy księcia Józefa odwiedzą nas wyjątkowi goście – psy ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt prowadzonego przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Z ul. Rybnej 3 przybędzie ekipa gotowa do znalezienia nowych domów.
Fot. materiały prasowe