Czy pułki i dywizje AK, zamiast wycofujących się oddziałów Wehrmachtu, mogły ramię w ramie z Niemcami zaatakować nacierających bolszewików? Zapraszamy na spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Dr Dawid Golik wygłosi wykład pt. „Zdrady, wsypy, wciąganie do współpracy. Niemieckie próby rozpracowywania i kontrolowania Armii Krajowej”.
Działalność Polskiego Państwa Podziemnego, a zwłaszcza Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, stanowiła dla okupacyjnych władz niemieckich spore wyzwanie przez cały okres wojny. Począwszy od roku 1939 Niemcy zbierali informacje o podziemiu, starali się przeciwdziałać jego aktywności, a niekiedy także przenikać do jego szeregów i wpływać na podejmowane na różnych szczeblach konspiracji decyzje.
Niemcy wykorzystywali agentów, złamanych w śledztwie i zwerbowanych żołnierzy, stosowali także różnego rodzaju gry operacyjne i prowokacje, których efektem mogły być masowe aresztowania lub pozyskanie potencjału struktur AK dla niemieckich celów.
Stało się to szczególnie palącą kwestią w 1944 r., gdy do terenów Polski zbliżała się Armia Czerwona, a podziemie szykowało się do aktywnych wystąpień zbrojnych lub realizowało już „Burzę”.
Czy istniała szansa, by pułki i dywizje AK, zamiast wycofujących się oddziałów Wehrmachtu, atakowały ramię w ramie z Niemcami bolszewików? Gdzie znajdowała się cienka granica między ochroną ludzi a kolaboracją z wrogiem? O tym będzie mowa na spotkaniu klubu „Grota”.
4 października 2023 r. czekamy na Was w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8). Początek spotkania o godz. 18.00.