180 lat temu, 23 lipca 1842 r. urodził się Henryk Jordan – wybitny lekarz, naukowiec, dobroczyńca. Doskonale rozumiał potrzebę organizacji dzieciom i młodzieży, zajęć ruchowych na świeżym powietrzu, widząc w nich warunek zachowania i wzmocnienia sił fizycznych i psychicznych. Henryk Jordan chociaż urodził się w Przemyślu, stał się krakowianinem z wyboru. Swoje życie osobiste i zawodowe związał z miastem, któremu wiele zawdzięczał i któremu wiele ofiarował.
Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana w ramach organizacji 70. rocznicy swojego powstania a także 180. rocznicy urodzin swojego patrona, organizuje konferencję, poprzez którą chce przypomnieć jego postać. Współorganizatorami konferencji są Muzeum Krakowa oraz stowarzyszenie Małopolskie Centrum Edukacji „MEC“. Odbędzie się ona 30 września br. w godzinach 9:30-12:30 w Pałacu Krzysztofory w Sali Miedzianej.
Serdecznie Państwa na nią zapraszamy
Plan konferencji (PDF)
Henryk Jordan urodził się 23 lipca 1842 r. w Przemyślu. Uczył się
w gimnazjach galicyjskich, maturę zdał w Trieście, we Włoszech w 1863 r. Studiował medycynę w Wiedniu i Krakowie. W 1867 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie założył szkołę położnych. Po powrocie do Krakowa pracował jako lekarz ginekolog oraz wykładowca uniwersytecki. Był radnym miejskim i posłem na Sejm Krajowy we Lwowie. Działał w towarzystwach medycznych, charytatywnych, sportowych i muzycznych. Szczególną uwagę zwracał na potrzeby dzieci i młodzieży. Zainicjował zajęcia z wychowania fizycznego na świeżym powietrzu, realizowane w Krakowie w parku jego imienia, a potem w całej Polsce w tzw. ogródkach jordanowskich. Troszczył się również o to, aby uczestnicy zajęć mieli zawsze posiłek, który często fundował. Wychowywał młodych Polaków w duchu miłości do Ojczyzny. Zmarł 18 maja 1907 r. w Krakowie.
Foto: OEO