9 maja br. w Pałacu Krzysztofory miał miejsce finał kolejnej edycji najstarszego konkursu o naszym mieście “Czy znasz Kraków?” Konkurs jest organizowany przez Muzeum Krakowa oraz Ośrodek Edukacji Obywatelskiej, filię Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Tegoroczna edycja poświęcona była Krakowowi lat 1918 – 1945. Forma konkursu obejmuje część edukacyjną i sprawdzającą. Pierwsza polega na udziale uczestników w wykładach prowadzonych przez pracowników Muzeum Krakowa oraz wykładowców uniwersyteckich, zaznajamianie się z literaturą tematyczną, topografią, architekturą i sztuką miasta. Wykłady odbywały się od października 2021 r. do lutego 2022 r. Druga część podzielona jest na eliminacje do finału oraz finał.
Do tegorocznego finału uczestnicy przystąpili parę minut po godzinie 10.00. Pierwsza konkurencja polegała na teście wyboru. Było 20 pytań a każde z nich miało cztery odpowiedzi, z których jedna – jak łatwo było przewidzieć była prawdziwa.
Przykładowe pytanie:
Gdzie w okresie międzywojennym znajdowała się siedziba prezydenta Krakowa?
a. w pałacu Krzysztofory
b. w pałacu pod Baranami
c. w pałacu Wielopolskich
d. w pałacu Larischa
Następnie uczestnicy mieli odgadnąć sylwetki krakowian. Ta forma sprawdzenia wiedzy polegała na trzystopniowej prezentacji postaci. W opisie pierwszym za 5 pkt podawane były podstawowe informacje, w opisie drugim za 3 pkt podawane były kolejne, zaś w ostatnim za 1 pkt takie które najbardziej ułatwiały identyfikację.
Po tych dwóch konkurencjach wyłonionych zostało trzech uczestników, którzy mieli walczyć o miejsca 1-3. Na tym etapie finału rozegrano trzy konkurencje. Uczestnicy mieli odgadnąć, jakie wydarzenie lub osobę przedstawia obraz lub fotografia. Były trzy stopnie trudności za 5, 3, 1 pkt. Obrazy i fotografie odsłaniane były stopniowo, za wcześniejsze odgadnięcie przypadała większa ilość punktów.
Konkurencja ze znajomości topografii miasta polegała na tym, że finaliści mieli na mapach Krakowa zamieścić lokalizacje budynków i miejsc w których mieściła się jakaś instytucja lub miało miejsce ważne wydarzenie. Ostatnia konkurencja to korekta tekstu z błędami. Zadanie polegało na tym, aby w otrzymanym tekście znaleźć i zaznaczyć błędne informacje.
Po wszystkich konkurencjach miejsce:
pierwsze , zajęła Aleksandra Zaporowska z XXIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie
drugie, zajął Tomasz Kulis z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie
trzecie, zajęła Natalia Makuła z XXIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie
miejsca czwarte-szóste zajęli:
Kacper Barnaś z XX Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie,
Szymon Salamon z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Pallotynów w Krakowie
Ewelina Stelmach z XV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie,
Wszystkim uczestnikom gratulujemy !!!
W przyszłym roku szkolnym tematyka “Konkursu Historycznego, Czy znasz Kraków? ” będzie dotyczyć okresu od zakończenia II wojny światowej do roku 2000. Zapraszamy do wzięcia w nim udziału.
Opracowanie Mariusz Jabłoński