Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza na konferencję, która odbędzie się 21-22 kwietnia w Willi Decjusza. Podczas konferencji poruszone zostaną kwestie związane z prawem humanitarnym, obowiązkiem administratorów i zarządców zabytków, a także zagadnienia konserwacji ratunkowej czy plany ochrony zabytków oraz przygotowania obiektów w obliczu zagrożenia i kryzysu.
Wskutek działań wojennych wojsk rosyjskich na Ukrainie zniszczeniu uległ Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, zabytkowe budynki uniwersytetu im. Wasyla Karazina w Charkowie, Akademia Sztuk Pięknych w stolicy i muzeum znanej ludowej malarki Marii Prymaczenko, której prace, po raz pierwszy w Polsce, oglądaliśmy w Willi Decjusza w 2020 r. Dyrektorzy i kustosze ukraińskich instytucji kultury kierują do międzynarodowej społeczności apele o pomoc. W odpowiedzi na nie trwają zbiórki, organizowane są transporty i inne działania pomocowe.
Konferencja, która odbędzie się w 21-22 kwietnia w Willi Decjusza pt.: „Cel: dziedzictwo. Ochrona dóbr kultury – polskie odpowiedzi na bieżące wyzwania” zaplanowana została kilka miesięcy temu i miała na celu prezentację wyników dwuletniego projektu pt.: „Międzysektorowe wyzwania: specjalista ds. ochrony dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowej i wojny – opracowanie programu studiów podyplomowych, dedykowanych pracownikom działającym na pograniczu dziedzin”, realizowanego w latach 2020-2022, jako przedmiot współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Willa Decjusza w Krakowie, Akademią Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni oraz Instytutem Kultury Willa Decjusza w Krakowie, w ramach Programu Edukacja, z funduszy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu Polski.
Celem projektu było opracowanie od podstaw kierunku studiów podyplomowych, opracowanie programu kursów w zakresie ochrony dóbr kultury oraz przygotowanie pakietu publikacji. Wypracowane efekty i wnioski z poszczególnych etapów projektu oraz przede wszystkim bieżące wydarzenia utwierdzają nas w przekonaniu, że ochrona dóbr kultury to proces stale aktualny w każdym kontekście. Program konferencji obejmuje tematy takie jak: prawo humanitarne, obowiązki administratorów i zarządców zabytków, zagadnienia konserwacji ratunkowej czy plany ochrony zabytków oraz przygotowanie obiektów w sytuacji zagrożenia. Są to kwestie, które w ostatnim czasie nabrały priorytetowego znaczenia. Wojna i postępujące zniszczenia w Ukrainie uzmysławiają, że liczne dobra kultury, które objęte są ochroną Konwencji Haskiej, nadal pomimo wielu wysiłków i apeli są celem świadomych ataków.
Każda z sytuacji kryzysowych wymaga innego zestawu kompetencji i planu dziania. Niezbędne jest ugruntowywanie i systematyczne pogłębianie wiedzy w zakresie ochrony dziedzictwa kultury, w szczególności przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo obiektów zabytkowych i instytucji gromadzących dobra kultury.
Program konferencji dostępny jest tutaj.
Rejestracji do uczestnictwa stacjonarnego można dokonać za pośrednictwem tego linku.
Przewidziana jest transmisja online oraz tłumaczenie na język angielski.
konferencja. Fot. Materiały organizatorów