Muzeum Fotografii zaprasza na marcowe, wiosenne już wydarzenia. „No to PSTRYK”, „Czułym okiem”, „Muzealne vademecum” – to tylko niektóre z propozycji. Jedno jest pewne, każdy zainteresowany światem fotografii znajdzie tu coś dla siebie.
Dziś, 18 marca, godz. 12.00/ MuFo Rakowicka
Czułym okiem – spotkania dla seniorów w MuFo
Odnaleźć w sobie fotografa, uważnie popatrzeć na zdjęcia. Porozmawiać o tym, co nas w nich porusza, ale też – analizować ich kompozycję, rozumieć zastosowane rozwiązania. Patrzeć na świat przez obiektyw, kadrować w myślach – to wszystko będziemy robić na cyklicznych spotkaniach z cyklu „Czułym okiem”. W wybrane piątki będziemy spotykać się na warsztatach, by uważnie przyglądać się innym osobom i na wiele sposobów wykonywać fotograficzne portrety.
Polecamy udział w całym cyklu zajęć. Możliwy jest również udział w pojedynczych wybranych warsztatach.
Abstrakcyjny fotokolaż
Kiedy zdjęcia są już wywołane, możemy nie tylko wkleić je do albumu, ale też – wykorzystać je do zabawy! Wykorzystując fragmenty różnych fotografii, możemy stworzyć zupełnie nowy obraz i uzyskać bardzo różne efekty: wszystko zależy tylko od granic wyobraźni i nastroju.
Na warsztatach, wykorzystując wydrukowane fotografie ze zbiorów Muzeum Fotografii oraz fotografie uczestników z poprzednich warsztatów, stworzymy abstrakcyjne fotokolaże. Zdjęcia zostaną bez cienia żalu pocięte, zdeformowane i ułożone w całkiem nowe kompozycje.
19 marca, godz. 11.00/ MuFo Józefitów
Muzealne vademecum
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak dbać o wasze domowe archiwa? Co zrobić, by stare zdjęcia pradziadków nie zacierały się jak nasza pamięć? Jak przechowywać klisze negatywowe, stare dokumenty, albumy fotograficzne, filmy. Na co uważać, żeby ich nie uszkodzić? Jakie warunki szkodzą naszym domowym zbiorom, jakie są dla nich wskazane?
Zapraszamy na cykl otwartych konsultacji „Muzealne vademecum” w oddziale MuFo Józefitów. Podczas naszych comiesięcznych spotkań będziecie mieli okazję nie tylko poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o digitalizacji, konserwacji i wielu innych sprawach związanych z dbaniem o domowe kolekcje fotografii! Waszymi przewodnikami będą specjaliści MuFo, pracujący na co dzień w tym niezwykłym oddziale!
Wszystkie tajemnice konserwacji
Konserwacja fotografii… To brzmi bardzo poważnie, prawda? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego nasi konserwatorzy pomogą Wam zadbać o domowe zbiory! Czy macie jakieś stare zdjęcia? A może klisze fotograficzne? A nawet szklane negatywy? Jeśli tak, to zapakujcie je bardzo starannie i przynieście do nas. Podpowiemy co z nimi zrobić, jak je zabezpieczyć, ale także wspólnie odkryjemy jakie sekrety skrywają!
23 marca, godz. 10.00/ MuFo Rakowicka
Zanurzeni w kolor. Warsztat dla dzieci w języku ukraińskim
Co fotografujemy? Przyjaciół i rodzinę, wyprawy w góry i miejskie eskapady, zwierzęta i rośliny, wszystko, co chcielibyśmy zatrzymać w pamięci. Ale o fotografii można też myśleć inaczej, nie oczekiwać od zdjęcia konkretnych postaci czy kształtów, traktować ją jako zapis stanów, emocji czy barw.
Zapraszamy Was na wyjątkowe warsztaty w przestrzeni wystawy „Tu zaszła zmiana”, podczas których spróbujemy zrobić zdjęcie, którego tematem będą same kolory! Inspiracją dla naszej pracy będą fotografie Tomasza Saciłowskiego znajdujące się na wystawie.
25 marca, godz. 18.00/ MuFo Rakowicka
Jak zostałam fotografką?
Diane Arbus i Lee Miller, Annie Leibowitz i Nan Goldin, Julia Margaret Cameron i Cindy Sherman – trudno powiedzieć, że prace najsłynniejszych fotografek mają wspólny estetyczny mianownik. Jeśli fotografia bywa kobietą, to na wszelkie pytania szczegółowe – o wiek, zainteresowania, kolor skóry czy miejsce zamieszkania, trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Możemy jednak – i powinniśmy rozmawiać o warunkach pracy fotografek: czy ich kariery różnią się czymś od ścieżek ich kolegów po fachu? Jak pracuje im się w studiu czy w terenie? Dlaczego zdecydowały się na taką karierę? W trakcie spotkania porozmawiamy z fotografkami, które wykorzystują medium do różnych celów – reporterkami, artystkami i twórczyniami komercyjnymi.
Wydarzenia organizowane jest w ramach Miesiąca Krakowianek.
Więcej informacji na krakowianki.krakow.pl
27 marca, godz. 12.00/ MuFo Rakowicka
Wiosenne oprowadzanie po wystawie „Tu zaszła zmiana” dla rodzin z dziećmi
Zapraszamy na wiosenne, lekkie oprowadzanie po wystawie czasowej „Tu zaszła zmiana” przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Będziemy zwiedzać wspólnie. Można pytać o wszystko, kręcić się, hałasować, a przy tym wziąć udział w barwnej i potoczystej narracji przewodnika na temat jednej z ważniejszych wystaw czasowych w Krakowie. Opowieść okraszona dużą dawką empatii, humoru i dystansu. Angażująca, poprzez zabawę, nieoczywiste pytania i zadania przede wszystkim najmłodszych uczestników, jednak przy współudziale rodziców i opiekunów.
31 marca, godz. 18.00/ MuFo Rakowicka
No to PSTRYK
Pstryk, klik – dziś, żeby zrobić zdjęcie nie trzeba nawet używać aparatu, wystarczy telefon. A żeby zostać fotografką czy fotografem? Tu sprawa jest dużo bardziej skomplikowana chyba, że zdjęcia robimy tylko „do szuflady”. W trakcie cyklu spotkań „No to PSTRYK” będziemy rozmawiać o wszystkim tym, co może sprawiać trudności początkującym fotografom i fotografkom: prawie autorskim, tworzeniu portfolio i wystaw.
Jeśli oczyma wyobraźni widzicie swoje prace w magazynach modowych, galeriach i muzeach, czy z tysiącami lajków na Instagramie, zapraszamy was na „No to PSTRYK”. Cykl spotkań jest kuratorowany przez Młodzieżową Radę MuFo, grupę licealistów i licealistek, którzy razem z zespołem Muzeum tworzą program skierowany do młodzieży. Spotkania poprowadzą pracownicy Muzeum Fotografii w Krakowie.
No to PSTRYK | Prawo autorskie
Dlaczego #streetphotography jest tak popularny na Instagramie, skoro prawo do ochrony wizerunku powinno sprawiać, że zdjęć nieznajomych nie możemy wrzucać do sieci? Czy prawa autorskie można komuś sprzedać? Gdzie leży granica między inspiracją a plagiatem? W trakcie pierwszego spotkania z cyklu „No to PSTRYK” będziemy rozmawiać o tym, jak pokazywać zdjęcia w realnej i wirtualnej przestrzeni, by chronić własne prawa autorskie i nie naruszać praw innych twórców.
Więcej informacji na stronie Muzeum Fotografii.
Fot. materiały prasowe