Koło Grodzkie PTTK zaprasza w sobotę i niedzielę na kolejne spacery z przewodnikami w ramach 50. edycji akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Aby wziąć udział w spacerze, wystarczy zgłosić się na wskazane miejsce zbiórki. Udział jest bezpłatny.
Sobota, 5 lutego:
- dla oznaki brązowej: „Secesja w Krakowie”
Ślady secesji w Krakowie odnajdujemy w wielu miejscach. Najpiękniej prezentuje się Pałac Sztuki, który stoi przy placu Szczepańskim, a zbudowany został według projektu Franciszka Mączyńskiego w 1901 r. Następnie Teatr Stary z piękną attyką ozdobioną ślimacznicami i dekoracyjnym fryzem. Kolejnymi przykładami są kamienice Teodora Talowskiego przy ulicach Straszewskiego i Piłsudskiego ze swoistą wyrafinowaną ornamentyką.
Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”. - dla oznaki srebrnej: „Zakony i klasztory – oo. karmelici bosi”
Zakon karmelitów bosych to odłam zakonu karmelitów, tylko o surowszej regule. Powstały wskutek reformy rozpoczętej w 1580 r. przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża, którzy dążyli do przywrócenia pierwotnej reguły zakonu oraz do odrzucenia nadużyć, które wkradły się przez wieki. Do Polski karmelici bosi przybyli w 1605 r. i założyli klasztor w Krakowie pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, a w 1617 r. utworzono samodzielną polską prowincję. Rozbiory przyczyniły się do niemal całkowitej likwidacji zakonu w Polsce. Po kasatach rozbiorowych pozostał tylko klasztor w Czernej. Odnowicielem zakonu został św. Rafał Kalinowski, w 1920 r. wskrzeszona została prowincja polska, a w 1993 r. została podzielona na: krakowską i warszawską.
Spotkanie o godz. 10.00 przed kościołem na ul. Karmelickiej 18.
Niedziela, 6 lutego:
- dla oznaki brązowej: „Dzieje Rynku Krakowskiego”
Krakowski Rynek Główny jest jednym z największych i najpiękniejszych placów w Europie. Wytyczony podczas wielkiej lokacji miasta w 1257 r., do dziś zachował swój średniowieczny kształt. Jego wymiary to 4 ha powierzchni, kwadrat o boku 200 metrów. Nie jest jednak idealnym kwadratem, gdyż kiedy Rynek wytyczano, trzeba było jego boki dostosować do istniejących już w okresie przed lokacyjnym budowli. Rynek od początku istnienia pełnił centrum życia politycznego, społecznego, handlowego i kulturalnego. Pierwsza połowa XIX w. stała się widownią masowego niszczenia zabytków kultury i sztuki w Krakowie. Na skutek wielkiego zubożenia miasta z powierzchni Rynku zniknęło bezpowrotnie wiele budowli. Dziś, po wielokrotnych „przeróbkach”, pełni rolę rynku reprezentacyjnego. Wokół niego rozciągają się urocze stare krakowskie kamienice, dawniej należące do mieszczan krakowskich, a także zabytkowe pałace, sławne ze względu na ich dawnych właścicieli i wydarzenia historyczne z nimi związane.
Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”. - dla oznaki złotej: „Klęski, żywioły i epidemie w dawnym Krakowie”
Żywioły – nieokiełznane dzieła natury, nad którymi nawet w dzisiejszych czasach ciężko jest człowiekowi zapanować. A jak to było w danym Krakowie? Miasto było drewniane, więc największy postrach budził ogień i pożar. Woda też nie zawsze była łaskawa. Powodzie, podtopienia. Życie w średniowiecznym mieście naznaczone było również powracającymi epidemiami różnych chorób – cholery, czarnej ospy czy innych. Każda klęska zostawiła swoje ślady, pamiątki w Krakowie, które mijamy często nieświadomie podczas codziennych wędrówek po naszym mieście.
Spotkanie o godz. 10.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”. - dla odznaki z pawim piórem: „Kraków na przełomie XIX i XX w.”
Wykład prof. dr. hab. Jacka Purchli.
Spotkanie o godz. 10.30 w sali konferencyjnej PTTK, ul. Zyblikiewicza 2b. Wymagane wcześniejsze zapisy. Wykład będzie także transmitowany na żywo na YouTube.
Z uwagi na aktualną sytuację, w celu zapewnienia odpowiedniej obsady przewodnickiej (zapewnienia małych grup), Koło Grodzkie PTTK zachęca do wcześniejszego zgłoszenia zamiaru udziału w wybranych trasach za pośrednictwem formularza online.
Organizatorzy informują również, że podczas spacerów wszystkich uczestników obowiązują aktualne zasady i ograniczenia sanitarne.
Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc i regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.
Fot. Jan Graczyński