Druga edycja Klasówki Powstańczej dla osób publicznych odbędzie się 20 marca w Krakowie. W stolicy Małopolski, w Auli im. S. Wyspiańskiego PWST na pytania będą odpowiadać m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni i artyści. W blisko 150 szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z pięciu województw: śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i opolskiego oraz czeskiego Zaolzia swoją wiedzę sprawdzą uczniowie, a w internecie będą mogli zrobić to wszyscy chętni. Wydarzenie odbędzie się 19 marca.
Tego dnia wokół Plant będzie jeździć tramwaj powstańczy, promujący drugą edycję Klasówki. Mieszkańcy otrzymają m.in. zakładki plebiscytowe i powstańcze, przepustki cyrkulacyjne, a akordeonista zagra i zaśpiewa powstańcze piosenki. Finał klasówki dla najlepszych uczniów zaplanowano 25 kwietnia w Domu Śląskim (oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa). Ponadto w internecie swoją wiedzę będzie mógł sprawdzić każdy zainteresowany tą tematyką.
Organizatorami sprawdzianu są: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.
Pierwszą Klasówkę Powstańczą zorganizowano w ubiegłym roku. W sali Sejmu Śląskiego w Katowicach do testu przystąpili politycy, dziennikarze i artyści, a w szkołach test napisało kilkuset uczniów.
Warto pamiętać, że klasówka jest pisana 20 marca, w 96. rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku.
W kolejnych latach Klasówka będzie organizowana w innych częściach Polski (2018 r. – woj. dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie; 2019 r. – woj. lubelskie mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie), tak by w 2020 r. zrobić próbę generalną na Górze św. Anny i w 2021 roku w 100. rocznicę III Powstania Śląskiego napisała ją cała Polska.
19-21 maja 2017 r. wystawa „Sfrunął na Śląsk orzeł biały ….”o Powstaniach Śląskich i plebiscycie będzie prezentowana w ramach Nocy Muzeów w Krakowie na placu Inwalidów.
Wszystkie wyżej wymienione i kolejne działania dedykowane są zarówno upamiętnieniu kolejnych rocznic Powstań Śląskich i plebiscytu, jak też przywróceniu pamięci i upowszechnieniu wiedzy o wydarzeniach, które miały miejsce prawie 100 lat temu.