26 lutego 2017 r. w Auli Auditorium Maximum UJ w Krakowie odbyły się dwa koncerty, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Organizatorzy, Oddział IPN w Krakowie oraz Stowarzyszenie Passionart, przygotowali uroczystości objęte honorowym patronatem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, łączące w sobie sztukę wysoką oraz nowoczesne środki artystycznej ekspresji. Same koncerty, jak i wszystkie wydarzenia w ramach Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, mogą także stanowić platformę spotkania środowisk patriotycznych z całej Polski oraz stworzyć okazję do wymiany opinii i przekonań w myśl pielęgnowania narodowej wspólnoty tożsamości, mając w pamięci postaci Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych.
Zebranych gości powitał dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał, który odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do widzów i uczestników koncertów. “Wierzę, że niezłomni żołnierze wrócą do polskiej kultury. I to będzie prawdziwe zwycięstwo” – powiedział do zgromadzonej publiczności prezes IPN dr Jarosław Szarek.
Podczas koncertu została przyznana po raz czwarty Nagroda im. Danuty Siedzikówny “INKI” Fundacji Armii Krajowej w Londynie. Tegorocznym laureatem została Fundacja Wolność i Demokracja, która otrzymała nagrodę “za działania związane z przywracaniem pamięci o żołnierzach wyklętych, w tym szczególnie za realizowany od 2013 r. projekt biegowo-edukacyjny »Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych«”.
Ideą realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja od 2013 r. projektu biegowo-edukacyjnego “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.
Na projekt składa się wspólny dla wszystkich lokalizacji bieg honorowy na dystansie 1963 metrów (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Laluś) oraz program edukacyjno-patriotyczny. Biegi odbywają się także na innych dystansach. Nazwa projektu zaczerpnięta została z wiersza Zbigniewa Herberta “Wilki”.
“Otrzymanie tej nagrody to zaszczyt, ale przede wszystkim to zobowiązanie. Pięć lat temu, kiedy w fundacji Wolność i Demokracja zastanawialiśmy się, w jaki sposób dotrzeć z wiedzą o żołnierzach antykomunistycznego podziemia zbrojnego do osób, które nie pasjonują się historią, wymyśliliśmy właśnie, że może to być bieg edukacyjny, że pod tym pretekstem można przekazać wiedzę szerokiej publiczności” – powiedział pomysłodawca akcji i założyciel fundacji poseł PiS Michał Dworczyk, odbierając nagrodę z rąk wiceprezesa Fundacji Armii Krajowej w Londynie Adama Komorowskiego.
W Koncercie Galowym w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, wzięło udział ponad 200 młodych artystów – śpiewaków krakowskich chórów akademickich oraz muzyków Orkiestry PASSIONART pod batutą Janusza Wierzgacza. Gośćmi specjalnymi koncertu byli Laureaci I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima”- Anna Surma, Nikola Heromińska oraz Wilhelm Pasterz.
Autorem symfonicznych aranżacji piosenek oraz tradycyjnych utworów patriotycznych był Marek Pawełek. W partiach solowych zaprezentowali się Agata Drobniak, Żaneta Polak, Maciej Drużkowski oraz Mateusz Prendota.