Monument, który funkcjonował w alei Róż tylko 16 lat, odcisnął silne piętno na dzielnicy. Nawet dziś, ponad 30 lat po demontażu pomnika, takie historie, jak jego nieudane wysadzenie, próby obalenia przez manifestantów czy legendy miejskie, jakie generował, budzą zainteresowanie i są szeroko komentowane. Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina”.
Podczas oprowadzania po wystawie Zbigniew Semik przybliży zwiedzającym historię pomnika od powstania aż do demontażu. Opowie również o wątkach dotyczących uniwersalnych losów, jakie spotykały pomniki na przestrzeni dziejów, czy o tzw. „trudnym dziedzictwie” w byłych krajach komunistycznych.
Na ekspozycji zostały zaprezentowane dzieła eksplorujące tematykę wizerunku „komunistycznych bohaterów” autorstwa Pawła Susida, Krzysztofa M. Bednarskiego i Jacka Sroki. Wśród prezentowanych na wystawie prac można odnaleźć również tak rozpoznawalnych artystów jak Marian Konieczny, Bronisław Chromy, Wojciech Fangor czy Edward Dwurnik, czy też znaną i budzącą kontrowersję instalację Małgorzaty i Bartosza Szydłowskich „Fontanna przyszłości” przedstawiającą odblaskową, „siusiającą” figurkę Lenina.
Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 13 czerwca, o godz. 12.00 w Muzeum Nowej Huty na os. Centrum E 1. Pierwszeństwo mają osoby z rezerwacją – e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel.: 12 426 50 60. Ceny biletów: 14 zł (normalny), 10 zł (ulgowy).
Fot: Muzeum Krakowa / materiały prasowe