20 marca przypadnie 96. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku, po którym wybuchło III Powstanie Śląskie. Aby upamiętnić te wydarzenia, a jednocześnie upowszechnić wiedzę o śląskich zrywach niepodległościowych, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach organizuje wielki test wiedzy – „Klasówkę powstańczą”. Do udziału zaprasza także krakowian. Patronat nad wydarzeniem objął m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
W 2016 r. klasówkę pisało kilka tysięcy uczniów z prawie 200 szkół oraz wiele osób publicznych i mieszkańców w wersji online.
– Chcemy kontynuować, a zarazem rozszerzać co roku zasięg pisania klasówki, tak by w 2021 r., a więc w 100-lecie III Powstania Śląskiego, pisała ją cała Polska. W roku szkolnym 2016/2017 podtytuł klasówki „Polska dla Powstańców Śląskich” został wybrany, żeby pokazać udział i zaangażowanie Polaków w różnych działaniach, w wielu miejscach poza Śląskiem, na rzecz III Powstania Śląskiego – mówią organizatorzy.
Do udziału zapraszają wszystkich chętnych nie tylko z województwa śląskiego, ale też z województw ościennych: łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, a także z Zaolzia. 20 marca uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych napiszą klasówkę w swoich szkołach, osoby publiczne – w Auli PWST w Krakowie, a wszyscy inni chętni – w wersji online. Na zgłoszenia chętnych organizatorzy czekają do 28 lutego.
Powstania Śląskie (1919–1921) to trzy zrywy ludności polskiej, w których życie oddało kilka tysięcy osób. Do dziś nie wiadomo, ilu ludzi walczyło. Podaje się liczbę kilkudziesięciu tysięcy. Nie znamy jednak wszystkich nazwisk. II i III Powstanie Śląskie były powstaniami zwycięskimi.
Klasówka organizowana jest we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego i Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Patronat nad wydarzeniem objęli Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Krakowa, Prezydent Świętochłowic oraz Śląski Kurator Oświaty.