W środę, 11 grudnia przypada 25. rocznica śmierci generała broni Stanisława Maczka. Krakowskie uroczystości odbędą się w samo południe przed jego popiersiem w parku im. Henryka Jordana.
Ten legendarny dowódca zajmuje szczególne miejsce nie tylko w historii Polski, Krakowa i Małopolski ale także Królestwa Niderlandów. Dowodzone przez niego ugrupowanie wojsk, którego największym oddziałem była 10 Brygada Kawalerii, zatrzymało w pierwszych dniach września 1939 roku atakujące od strony Słowacji wojska niemieckie, których zadaniem było opanowanie Krakowa. Pozwoliło to na przygotowanie się do walki Armii „Kraków”, a samo miasto uratowało od zniszczenia w pierwszych dniach wojny. W dowód uznania generał Maczek otrzymał w 1993 r. tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, natomiast w 2011 roku w parku im. H. Jordana odsłonięto jego popiersie.
Przypomnijmy, że 29 października obchodzona była 75. rocznica wyzwolenia Bredy spod okupacji hitlerowskiej przez 1 Dywizję Pancerną pod dowództwem generała Maczka. W Bredzie odbyły się wydarzenia rocznicowe, w tym wystawa prac specjalnego konkursu plastycznego dla dzieci „Twoje ręce dały mi wolność”, zorganizowanego przez Fundację Pro Polonia prowadzącą Szkołę Polonijną im. gen. Stanisława Maczka w Bredzie.
Prezydent Jacek Majchrowski przekazał szkole książki i albumy o tematyce krakowskiej i historycznej oraz przesłał okolicznościowe listy do Burmistrza Bredy i dyrektor szkoły Jolanty Husiatyńskiej-Gołki. W korespondencji podkreślał, że Kraków i Bredę łączy postać generała Maczka, bohatera Polski i Królestwa Niderlandów, honorowego obywatela obu miast oraz przywołał fakt, że w bieżącym roku przypada 25. rocznica śmierci wybitnego Polaka, który spoczywa na cmentarzu wojskowym w Bredzie.
Stowarzyszenie Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej upamiętniające historię generała Stanisława Maczka i dowodzonych przez niego jednostek organizuje ogólnopolską akcję, 11 grudnia w południe pod pomnikami generała Stanisława Maczka. W Krakowie uroczystości odbędą się o godz. 12.00 przed jego popiersiem w parku im. H. Jordana.
Zobacz:
Fot. Centralne Archiwum Wojskowe / domena publiczna