Bardzo krakowscy autorzy i bardzo krakowski temat, czyli Na szlaku Kadrówek 1981–1989 Macieja Gawlikowskiego i Mirosława Lewandowskiego. Publikacja znalazła się w dziesiątce książek historycznych roku – w kategorii publikacji popularnonaukowych i walczy o tytuł najlepszej, wyłanianej głosami czytelników.Weź udział w głosowaniu na historyczną książkę roku!
Marsze Szlakiem I Kompanii Kadrowej strzelców Józefa Piłsudskiego, organizowane nielegalnie przez antykomunistyczną opozycję w latach 80. XX wieku, to temat książki Macieja Gawlikowskiego i Mirosława Lewandowskiego Na szlaku Kadrówek 1981–1989 opublikowanej przez Wydawnictwo Polskie IHOO.
Do końca października na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl można na nią oddać swój głos w plebiscycie na najlepsze książki poświęcone dziejom Polski i Polaków, organizowanym przez Telewizję Polską SA, Polskie Radio SA, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury.
Źródła corocznego przemarszu na trasie Kraków-Kielce należy upatrywać w szlaku bojowym formacji utworzonej w sierpniu 1914 roku przez Józefa Piłsudskiego. Pierwszy marsz upamiętniający to wydarzenie został zorganizowany przez legionistów w 1924 roku, 10 lat po wymarszu „Kadrówki”. W latach 80. XX wieku nie był tolerowany przez ówczesne władze, także ze względu na fakt, że skupiał grono opozycjonistów z całej Polski, represjonowanych i ściganych przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Dziś, wspierany przez władze miasta, skupia różne środowiska, m.in. członków Związku Piłsudczyków, organizacje strzeleckie, harcerzy czy młodzież ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego. – Jakbyśmy przesuwali się w przestrzeni dziwnym taborem, jednolitym wewnętrznie, mimo tej rozmaitości. Kawałek wolnej Polski. W drodze…; Postrzegano nas jako cudaków. Wypadaliśmy nagle spomiędzy pól albo z lasu, przechodziliśmy ze śpiewem przez wieś, wywoływaliśmy zamieszanie, po czym znikaliśmy… – to tylko dwa z wielu fascynujących świadectw uczestników powojennych marszów, przywołanych przez autorów książki.
Publikacja Na szlaku Kadrówek 1981–1989 Macieja Gawlikowskiego i Mirosława Lewandowskiego znalazła się w dziesiątce książek historycznych roku w kategorii publikacji popularnonaukowych. Walczy o tytuł najlepszej, wyłanianej głosami czytelników.
Głosowanie trwa do końca października. Na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl/glosowanie należy oddać głos na jedną książkę w każdej z dwóch kategorii. Więcej informacji o publikacji można znaleźć na Facebookowym profilu książki.