Wystawy: „Wajda”, „Czarno na białym”, „Wyspiański. Posłowie”, „Sytuacja się zmieniła”, ekspozycje stałe „Broń i barwa” oraz Galeria Rzemiosła Artystycznego w najbliższą sobotę i niedzielę będzie można zwiedzić, kupując jednodniowy bilet za 5 zł. W taki sposób Gmach Główny świętuje 140. Urodziny Muzeum Narodowego w Krakowie.
Na zwiedzających czekają także spotkania z kustoszami Alicją Kilijańską (sobota, 8 zerwca godz. 12.00, Galeria Rzemiosła Artystycznego) i Piotrem Wilkoszem (sobota, 8 czerwca, godz. 10.30, „Broń i barwa”), oprowadzanie po wystawie „Wajda” (niedziela, 9 czerwca, godz. 12.00) oraz otwarte warsztaty z cyklu „Złóż życzenia muzeum” (niedziela, 9 czerwca, godz. 11.00 – 15.00).
Specjalną atrakcją będzie premiera filmu „Jak zakłócić dzień kustosza. Poradnik” zrealizowanego przez uczestników projektu Mała Ambasada Muzealna. Mali Ambasadorowie to grupa dzieci w wieku od 6 do 13 lat, które spotykają się na cyklicznych warsztatach i pomagają muzealnikom tworzyć miejsce otwarte, przyjazne i ciekawe dla każdego. Owocem ich tegorocznych spotkań jest m.in. film, którego pierwszy pokaz odbędzie się w sobotę, 8 czerwca o godz. 11.30 w Sali Audiowizualnej. Wstęp wolny!
Od piątku, 7 czerwca do niedzieli, 9 czerwca podwoje domu i brama do ogrodu Józefa Mehoffera, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Krupniczej 26, otwierają się jeszcze szerzej, niż zwykle. Wszystko za sprawą Święta Ogrodów, Dnia Ulicy Krupniczej i przygotowanych na te festiwale atrakcji.
Świętowanie rozpocznie się w piątek, 7 czerwca otwartym wykładem dr. hab. Jacka Rozmusa z Instytutu Filologii Polskiej UP w Krakowie pod tytułem „A pan na Pegazie, na chmurze. Rumak skrzydlaty w kulturze polskiej XIX i XX wieku”. Wykład wpisuje się w cykl wydarzeń edukacyjnych towarzyszących pokazowi „Spętany Pegaz”, prezentowanemu w Domu Józefa Mehoffera do 8 września.
W sobotę, 8 czerwca Święto Ogrodów nabierze lżejszego charakteru, zapraszamy wówczas m.in. na plenerowe warsztaty kulinarne dla dzieci z rodzicami prowadzone przez Artura Nowaka – szefa kuchni MehoCafe i Dynia RestoBar (liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744). O godz. 14.00 Dom i ogród Józefa Mehoffera będzie można zwiedzić z przewodnikiem. W niedzielę, 9 czerwca warto wybrać się na koncert młodych instrumentalistów z Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego. Początek o godz. 16.00, wstęp wolny. Program Święta Ogrodów w MNK można sprawdzić pod linkiem: mnk.pl/cykle/swieto-ogrodow-2019
W niedzielę, 9 czerwca Dom Józefa Mehoffera włącza się także w Święto Ulicy Krupniczej. Przez cały dzień urokliwą siedzibę artysty i jego rodziny można zwiedzać bezpłatnie, a wśród atrakcji m.in. występ zespołu Małe Słowianki (godz. 12.00), plener malarski (godz. 15.00 – 17.00) oraz wspólne czytanie i słuchanie bajek (godz. 15.00 – 17.00). W dniu Święta ulicy Krupniczej w Domu Józefa Mehoffera będzie można kupić wydawnictwa i gadżety MNK z 25-procentowym rabatem. Szczegółowy program: mnk.pl/aktualnosci/3076
Czujemy się, jakbyśmy chodzili po własnej książce – powiedzieli kiedyś o wystawie MNK „Kraków 1900” autorzy trylogii o detektywistycznych przygodach profesorowej Szczupaczyńskiej Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Muzealnym specom od edukacji i promocji nie trzeba było tego powtarzać. W scenerii wystawy wystawiany jest spektakl „Seans w Kamienicy Szołayskich” w reżyserii Mai Luxenberg, podczas którego aktorzy wcielają się w postacie krakowskiej Miss Marple, jej dwuznacznej znajomej Beringerowej i młodego pomocnika w śledztwach i wyprawach w zakazane miejsca – Tadeuszka Żeleńskiego. Najbliższa okazja, by go zobaczyć, nadarzy się w niedzielę, 9 czerwca o godz. 18.00. Wcześniej, o godz. 16.00, spotkanie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim poprowadzi Agata Jabłońska z MNK. Bilety na spektakl kosztują 30 zł, wstęp na spotkanie – wolny. Więcej o wystawie: mnk.pl/wystawy/krakow-1900