Dzieciaki kontra dorośli. Międzypokoleniowa debata na temat Krakowa

Ich głowy kipią od pomysłów i nie zawahają się o nich mówić głośno! Najmłodsi krakowianie, bo o nich mowa, już 16 marca wcielą się w rolę radnych naszego miasta i przedstawią swoje pomysły na przyszłość Krakowa podczas specjalnej sesji z przedstawicielami magistratu. Co wyniknie z tej międzypokoleniowej debaty?

Przypomnijmy, do Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych 3-4 zostało zaproszonych 30 laureatów konkursu „Mój wymarzony Kraków”. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy plastycznej ukazującej stolicę Małopolski w przyszłości. Liczyła się kreatywność, oryginalność oraz estetyka prac, a stawką były ciekawe nagrody, m.in. zaproszenie na spektakl „Balladyna” w Teatrze Groteska oraz wizyta w magistracie.

To właśnie tam, podczas specjalnej sesji obrad, dzieci będą miały okazję porozmawiać o swoich pomysłach z władzami Miasta. Zobaczą także urząd od środka i wezmą udział w dodatkowych atrakcjach. – Jesteśmy bardzo ciekawi, co powiedzą nam najmłodsi. Ich spojrzenie jest świeże, nieraz zaskakujące i bardzo często w punkt. Tworząc przyszłość naszego miasta, nie możemy zapominać o ich potrzebach i oczekiwaniach. Wspólna debata będzie doskonałą okazją, aby posłuchać ich głosu, a także zaszczepić im bakcyla do działania na rzecz Krakowa – podkreśla zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. – Kto wie, może niektórzy z nich to przyszli radni i urzędnicy? – dodaje wiceprezydent.

Zanim jednak do tego dojdzie i najmłodsi krakowianie zdecydują, czy chcą być urzędnikami, weterynarzami, strażakami czy może jednak kosmonautami, wszyscy mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje, korzystając z bogatej oferty zajęć dla dzieci w naszym mieście.

Prym w tej dziedzinie wiodą miejskie centra i ośrodki kultury. Szachy, tańce, kursy językowe, gimnastyka, zajęcia plastyczne – to tylko wybrane przykłady zajęć z bogatej oferty tych placówek. Jak się na nie zapisać? Wystarczy przejrzeć stronę internetową najbliższego centrum kultury lub jego filii – znajdują się tam wszystkie informacje na temat prowadzonych zajęć.

– Zdecydowanie jest z czego wybierać. Każdy może znaleźć coś dla siebie i swojego dziecka – opowiada pani Klaudia, której córki chodzą na balet do jednej z filii Centrum Kultury Podgórza. – Takie spotkania są jednak nie tylko dobrą okazją do spożytkowania energii przez dzieciaki, ale także do poznania innych rodziców i dzieci ze swojego sąsiedztwa – podkreśla.

Inną ciekawą propozycją na spędzenie wolnego czasu są spektakle teatralne dla dzieci. Specjalizują się w nich m.in. Teatr Groteska oraz Teatr KTO, który w każdą niedzielę zaprasza najmłodszych widzów do udziału w teatralnym cyklu „KTO zostawia ślady?”. Na scenie Teatru KTO pojawiają się najciekawsze spektakle z całej Polski, tworzone z myślą o dzieciach. Po przedstawieniu najmłodsi mogą wziąć udział w powiązanych tematycznie warsztatach.

A co dla małych sportowców? Miasto systematycznie wspiera wiele projektów sportowo-rekreacyjnych inicjowanych przez kluby i organizacje sportowe, a także organizuje własne wydarzenia sportowo-rekreacyjne. Basen, piłka nożna, taniec, szermierka, judo? W Krakowie każdy znajdzie odpowiedni trening dla siebie!

Po zajęciach ruchowych (i nie tylko), warto zajrzeć do Biblioteki Kraków i zanurzyć się w świat przedstawiony literatury dziecięcej. Tam wyobraźnia naprawdę nie zna granic, a bibliotekarze chętnie doradzą ciekawą lekturę, która dostarczy dzieciom wartościowej rozrywki, a także wiedzy.

Przyszłość najmłodszych krakowian jest też nierozerwalnie związana z przyszłością naszej planety. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak o nią dbać, wszyscy mieszkańcy, także ci najmłodsi, mogą brać udział w licznych zajęciach i warsztatach organizowanych w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej. Wachlarz zajęć jest ogromny – filmowe, plastyczne, edukacyjne, w języku angielskim. Wszystkie łączy kreatywność i idea zero-waste.

„Mamooo, nudzi mi się!”. Nie, w Krakowie to niemożliwe. Na pewno nie teraz. A jak będzie kiedyś? O tym młodzi krakowianie opowiedzą sami na najbliższej debacie.

 

Podziel się tą informacją: