„Krakowiacy” na scenie od 70 lat

W tym roku Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” świętuje 70-lecie działalności. Tradycyjny, grudniowy koncert, który w tym roku odbędzie się dwukrotnie – 17 i 18 grudnia w Nowohuckim Centrum Kultury, będzie miał jubileuszowy charakter.

Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” powstał w 1951 roku. Wszystko zaczęło się od XII sesji Rady Kultury i Sztuki w 1950 roku, na której zalecano „łamanie i przezwyciężanie schematów, banałów i nudy w pracy”, a jako panaceum radzono „odważnie sięgać do postępowych tradycji kultury polskiej”. Było to inspiracją do powstania pierwszej, liczącej 35 osób grupy o nazwie „Robotniczy Zespół Pieśni i Tańca Branżowych Spółdzielni Pracy w Krakowie”, którą szybko zaczęto nazywać po prostu „Krakowiakami”.

Pierwszy koncert zespołu odbył się 30 kwietnia 1951 r. w Teatrze Studio w Krakowie przy ul. Skarbowej. W 1958 roku „Krakowiacy” ruszyli w świat, promując polską kulturę ludową i polskie tradycje i zwyczaje. Przez kolejne lata w „Krakowiakach” śpiewała i tańczyła młodzież oraz osoby dorosłe ze wszystkich środowisk Krakowa. Zespół uczestniczył i uczestniczy obecnie w wielu inicjatywach artystycznych, a także w największych uroczystościach organizowanych w mieście.

Kolejnym ważnym punktem w historii zespołu był 1990 rok, kiedy powstał Ośrodek Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, pod szyldem którego działają zespoły i grupy dla osób w różnym wieku chcących tańczyć, śpiewać i rozwijać się artystycznie – dodatkowe informacje o ośrodku można znaleźć tutaj. W 2007 roku prezydent Krakowa odznaczył Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” medalem „Honoris Gratia” za zasługi dla naszego miasta.

Koncerty „Krakowiaków” promują polską kulturę ludową w formie suit i obrazków scenicznych z różnych regionów kraju, ze szczególnym uwzględnieniem folkloru Krakowa i ziemi krakowskiej.

– Mamy nadzieję, że święto naszego Zespołu będzie jednocześnie świętem polskiego folkloru, miłośników polskiej kultury ludowej i jednocześnie świętem naszego miasta, któremu „Krakowiacy” oddają serce od początku istnienia – podkreśla Zbigniew Terlecki, dyrektor Ośrodka Kultury Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy” i zaprasza na jubileuszowe koncerty w Nowohuckim Centrum Kultury, które odbędą się 17 i 18 grudnia o godz. 18.00. Dodatkowe informacje tutaj.

Fot. krakowiacy.art.pl

Podziel się tą informacją: