Łączy je piłka nożna

Medale, wystawa i turniej piłkarski krakowskich 100-latków – tak obchodziliśmy jubileusz setnej rocznicy założenia krakowskich klubów sportowych: KS Prądniczanka, Zwierzynieckiego Klubu Sportowego, Dąbskiego Klubu Sportowego, RKS Garbarnia i KS Kolejarz Prokocim.

W tym samym roku założony został także Krakowski Klub Sportowy „Olsza”, obecnie specjalizujący się w tenisie ziemnym.

– Garbarnia, Dąbski, Prądniczanka, Prokocim i oczywiście Zwierzyniecki w tym roku obchodzą 100-lecie założenia. Kluby te często niesłusznie nazywane są małymi klubami sportowymi. Jednak są to miejsca o wielkiej duszy, wielkiej historii i dużych zasługach dla naszego miasta. Wpisały się one przez ostatnie 100 lat w historię działania na rzecz wychowania dzieci i młodzieży – mówi Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec, inicjator wystawy oraz turnieju piłkarskiego krakowskich stulatków.

Turniej krakowskich stulatków

W weekend 28 i 29 sierpnia września odbył się Turniej piłkarski krakowskich 100-latków na Stadionie Miejskim im. Władysława Kawuli w Krakowie. Jubilaci rywalizowali o puchary Prezydenta Miasta Krakowa i Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

– Kluby sportowe odgrywają olbrzymią rolę w krakowskim sporcie. Ale nie tylko w sporcie. Jak Państwo wiedzą, kiedyś do naszego miasta zostały przyłączone okoliczne miejscowości, m.in. Prądnik. Kluby sportowe odgrywały dużą rolę w łączeniu Krakowa w całość. Przygotowywały i przygotowują młodych zawodników do gry w klubach zawodowych. To, że rozwijają sport wśród młodzieży, jest najważniejszą rzeczą – mówił Jacek Majchrowski podczas ceremonii wręczenia pucharów.

W sobotę 28 sierpnia rywalizowały zespoły oldbojów, w niedzielę 29 sierpnia odbyły się zmagania zawodników do lat 10.

– Pierwszy dzień turnieju obfitował w mnóstwo emocji, mimo tego że mieliśmy do czynienia ze starszymi zawodnikami. Wynik rozstrzygał się niemal do ostatniej sekundy meczu. Pierwsze miejsce w turnieju oldbojów zajęli ex aequo Prądniczanka z Dąbskim. Drugi dzień – turniej młodzieżowy U-10 – przyniósł jeszcze większe emocje. Dla dzieci to bardzo ważne, by dobrze się zaprezentować, zdobyć gola, zająć konkretne miejsce. Dla nas liczy się bardziej sama idea uczestnictwa i ciągle to podkreślamy. Trzeba jednak odnotować, że zwycięstwo w tym turnieju odniosła Garbarnia, przed Prądniczanką. Do samego końca nie było wiadomo, kto będzie pierwszy, ponieważ oba zespoły zgromadziły taką samą liczbę punktów. Zdecydowało bezpośrednie starcie. Było mnóstwo emocji, a towarzyszyła im fantastyczna zabawa, która przez uczestników zostanie zapamiętana na wiele lat – relacjonował Piotr Sędor, wiceprezes KS Prądniczanka Kraków, organizatora turnieju.

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec wręczyli członkom drużyn młodzieżowych oraz oldbojów pamiątkowe puchary. Były też medale okolicznościowe oraz statuetki dla najlepszych graczy.

­

– 100 lat minęło jak jeden dzień, kawał historii naszego miasta i sześciu klubów sportowych, bo przecież Krakowski Klub Sportowy Olsza, specjalizujący się w tenisie ziemnym, również obchodzi 100-lecie. Gratulacje dla uczestników i zwycięzców turnieju. To była dobra okazja do tego, żeby zagrać w piłkę i pokazać, że w Krakowie liczą się nie tylko duże kluby sportowe, ale też średnie, które wciąż się rozbudowują. Tworzą nie tylko zaplecze sportowe, lecz przede wszystkim zapewniają rozwój sportu amatorskiego w Krakowie. Gratulacje kieruję również dla rodziców i opiekunów tych młodych zawodników, bo bez waszych wysiłków nie byłoby tych sukcesów – mówił Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Jubileuszowy turniej został zorganizowany pod patronatem prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca. Partnerem turnieju był Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Wystawa i medale

Z okazji jubileuszu 100-lecia założenia Prezesi klubów: Władysław Kowalówka, prezes Dąbskiego Klubu  Sportowego; Józef Małecki, prezes Klubu Sportowego „Kolejarz Prokocim”; Jerzy Starmach, prezes Klubu Sportowego „Prądniczanka”; Grzegorz Bartosz, prezes Robotniczego Klubu Sportowego „Garbarnia” oraz Henryk Ostachowski, prezes Zwierzynieckiego Klubu Sportowego otrzymali medale 30-lecia Odrodzonego Samorządu. Odznaczenia wręczone zostały im przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca, zastępczynię Prezydenta Miasta Krakowa Annę Korfel-Jasińską i przewodniczącego Komisji Sportu i Kultury Fizycznej Stanisława Moryca podczas otwarcia wystawy prezentującej stuletnią historię i dorobek klubów sportowych, które odbyło się 25 sierpnia w krakowskim magistracie.

– W klubach trenują dzieci i młodzież, a to jest właśnie w sporcie najważniejsze: by dzieci miały się gdzie rozwijać, by miały obiekty, na których mogą trenować, gdzie mogą spełniać swoje pasje sportowe. Te kluby dokładnie to robią: pracują z młodzieżą, i trzeba im za to bardzo serdecznie podziękować, bo praca z młodzieżą przynosi efekty w sporcie seniorskim – mówił przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki RMK Stanisław Moryc w trakcie otwarcia wystawy.

Wystawa prezentuje dorobek pięciu klubów sportowych, których historia rozpoczęła się w 1921 r., a których główną lub często jedyną sekcją jest sekcja piłki nożnej. Pamiątki prezentowane są w Holu Kamiennym w Urzędzie Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3–4 do 15 września.

Fot: KS Prądniczanka

Podziel się tą informacją: