Srebrny medal „Cracoviae Merenti” dla Uniwersytetu Pedagogicznego

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, najstarsza uczelnia w Polsce zajmująca się kształceniem nauczycieli, otrzymał srebrny medal „Cracoviae Merenti”.

Wyróżnienie wręczyli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec podczas uroczystej inauguracji 75. roku akademickiego, która odbyła się w środę, 14 października w auli uczelni przy ul. Podchorążych 2.

Srebrny medal „Cracoviae Merenti” odebrał rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Piotr Borek. – Wyrażam wdzięczność prof. Jackowi Majchrowskiemu za uhonorowanie naszej Alma Mater. Medal podkreśla rolę Uniwersytetu Pedagogicznego jako ośrodka akademickiego o dużym potencjale naukowym – powiedział prof. dr hab. Piotr Borek.

„Cracoviae Merenti” to najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa przyznawane przez Radę w uznaniu szczególnych zasług dla Krakowa.

– Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zajmuje szczególne miejsce w powojennej historii naszego miasta i w dziejach polskiej oświaty. Imponujący dorobek tej znakomitej Szkoły budowały pokolenia wybitnych uczonych i wspaniałych dydaktyków, którzy – jak prof. Tadeusz Słowikowski – patron nagrody przyznawanej współcześnie najlepszym nauczycielom historii – wywarli ogromny wpływ na kształt i rozwój naszej edukacji – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jacek Majchrowski dodał, że historia tej znakomitej uczelni, imponujący bagaż dokonań jej absolwentów i kadry profesorskiej to także historia budowania społecznego, ekonomicznego i intelektualnego potencjału naszego miasta.

Prezydent przypomniał, że Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie powołany został do życia 11 maja 1946 roku jako trzyletnia Wyższa Szkoła Pedagogiczna i początkowo służył przede wszystkim odbudowie podstaw zrujnowanego wojną szkolnictwa.

W 1949 roku nowa krakowska szkoła zyskała strukturę akademicką. Status wyższej uczelni z czteroletnim cyklem kształcenia przyznano jej w roku 1954. Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie rozwijała się bardzo konsekwentnie, zwłaszcza po 1956 roku, do czego w sposób szczególny przyczynił się pierwszy jej rektor z wyboru, prof. Wincenty Danek. Uczelnia zdobyła wówczas wielką popularność wśród młodzieży studenckiej i uznanie w środowisku naukowym, co pomogło jej z czasem zbudować mocną markę. W 1973 roku Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie otrzymała imię Komisji Edukacji Narodowej. W 1999 roku przyznano jej status Akademii, a w 2008 roku – rangę uniwersytetu.

Organizowane przez uniwersytet konferencje, jego uczestnictwo w międzynarodowych programach, publikacje, jak też osobiste kontakty naukowe profesorów rozsławiają Kraków szeroko poza granicami kraju. Wysoki poziom kształcenia oraz aktywność międzynarodowa Uniwersytetu każdego roku przyciągają do Krakowa setki młodych ludzi, którzy pragną rozpocząć tutaj studia pedagogiczne. Bardzo cenne dla miasta są liczne partnerstwa uczelni: współpraca z organizacjami pozarządowymi, środowiskiem gospodarczym i administracją publiczną, a także ośrodkami naukowymi w Polsce, Europie i świecie.

– Pierwszy pedagogiczny uniwersytet w Polsce jest nie tylko najstarszą i największą tego typu uczelnią w naszym kraju, ale też – od dekad – zdecydowanie najlepszą. Na każdym z jego wydziałów pracują wybitni specjaliści. Każdy z kierunków przygotowuje nauczycieli i pedagogów o najwyższych kwalifikacjach. Jest to szkoła nowoczesna, z przemyślaną strategią rozwoju uwzględniającą zarówno ambitne cele dydaktyczne jak i naukowe – podkreślił prezydent Krakowa.    

– Uczelnia, która dba o kształcenie przyszłych pokoleń pedagogów niosących „kaganek oświaty”, jest wielkim skarbem i zasługuje na uznanie oraz wszelkie honory. Dlatego dziś w tym wyjątkowym dniu mamy zaszczyt wręczyć Uniwersytetowi Pedagogicznemu im. Komisji Edukacji Narodowej najwyższe odznaczenie Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – srebrny medal „Cracoviae Merenti”. Jestem ogromnie zaszczycony i dumny, iż mogę wręczać tę nagrodę swej krakowskiej Alma Mater. Doceniam i szczególnie dziękuję za wiele lat współpracy – powiedział przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec.

W trakcie uroczystości nastąpiło nadanie tytułu doktora honorowego prof. Zbigniewowi Marciniakowi. Laureat wygłosił następnie on-line wykład inauguracyjny pt. „Czego się dowiadujemy z międzynarodowych badań edukacyjnych”.

Wręczone zostały także Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla prof. dr hab. Kingi Łapot-Dzierwy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu Pedagogicznego up.krakow.pl.  

Fot: Wiesław Majka

Podziel się tą informacją: