Moja szkolna supermisja – materiały dla pierwszoklasistów

„Moja szkolna supermisja” to publikacja przygotowana w ubiegłym roku z myślą o krakowskich pierwszoklasistach przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Najmłodsi uczniowie dowiedzą się z niej, że nauka w szkole to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim wspaniała przygoda, podczas której można samemu zmieniać świat na lepsze.

– W minionym roku z myślą o pierwszoklasistach przygotowaliśmy „Moją szkolną supermisję” – publikację, którą witamy w krakowskiej szkole oraz zachęcamy uczniów i uczennice między innymi do dbania o przyrodę, segregowania odpadów czy korzystania z ekologicznych środków transportu. W tym roku ze względu na trwającą pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 książeczka jest dostępna tylko w wersji elektroniczniej, niemniej jednak na pewno będzie przydatnym materiałem w pracy z najmłodszymi uczniami. Dzięki niej już od pierwszego dnia w szkole dzieci same będą mogły poczuć się „superbohaterami”. Pokazujemy w niej, że poprzez zabawę i za sprawą nawet drobnych działań mogą zrobić naprawdę wiele. Naszą, dorosłych „supermisją” powinno być natomiast uwrażliwienie chociażby na sprawy ochrony środowiska i właśnie to robimy – mówi Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji.

Oprócz tematów poświęconych środowisku, w publikacji można znaleźć także wiele ciekawych informacji na temat Krakowa i jego symboli, zdrowego stylu życia czy też bezpieczeństwa uczniów. Przez książkę pierwszoklasistów prowadzi dwójka krakowskich superbohaterów oraz ich jamnik. Z myślą o pierwszakach pochodzących z innych krajów i nieznających jeszcze zbyt dobrze języka polskiego, Urząd Miasta Krakowa przygotował publikację także w językach angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Pobierz / download / завантаж / скачай:

Przydatne informacje dla krakowskich pierwszaków i ich rodziców:

Nauka w krakowskiej szkole podstawowej to powód do dumy! Najbliższych kilka lat będzie czasem nowych wyzwań, poznawania nowych przyjaciół, ale też nauki i twórczej zabawy.

Chociaż dla pierwszoklasistów szkolna przygoda dopiero się rozpoczyna, to warto już teraz pamiętać o tym, że za kilka lat staną przed pierwszymi poważnymi wyborami. Wśród nich jest wybór dalszej drogi edukacji.

W Krakowie oferta szkół ponadpodstawowych jest jednak ogromna: w stolicy Małopolski działa niemal 100 samorządowych liceów, techników i szkół branżowych kształcących na bardzo wysokim poziomie, w których każdy znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Chociaż czasu jest jeszcze sporo, to warto wcześniej sprawdzić, co oferują krakowskie szkoły. Przydatne informacje na ich temat można znaleźć w portalu „Nasze szkoły”.

Krakowscy uczniowie powinni pamiętać także o rozwijaniu swoich zainteresowań i pasji. W naszym mieście dzieci mają ku temu mnóstwo możliwości – to właśnie w Krakowie znajdują się muzea i instytucje kultury, których mogą pozazdrościć uczniowie z innych miast. Najmłodsi mieszkańcy Krakowa mogą skorzystać także z ciekawych propozycji zajęć pozalekcyjnych przygotowanych przez młodzieżowe domy kultury znajdujące się w naszym mieście. Więcej informacji na temat ciekawych miejsc i wydarzeń można znaleźć także na stronie kidsinkrakow.pl.

W czasie szkolnej supermisji warto pamiętać także o wartościach ważnych dla każdego pierwszoklasisty. Pierwsza z nich? Dbanie o własne zdrowie. Dlatego warto prawidłowo się odżywiać oraz każdego dnia uprawiać sport. Krakowscy uczniowie mogą korzystać z bogatej oferty bezpłatnych zajęć sportowych czy programów takich jak Akademia Młodych Orłów, Krakowska Olimpiada Młodzieży albo Sport łączy pokolenia, integruje rodziny. To tylko niektóre propozycje, a więcej pomysłów na aktywne spędzanie czasu można znaleźć na stronie internetowej krakow.pl/sport.

Sport warto uprawiać także samodzielnie. Można to robić na wiele sposobów – jadąc rowerem do szkoły czy też biegając wieczorem z rodzicami w pobliskim parku. Czas wolny spędzajmy aktywnie, najlepiej wśród zieleni. Aby wybrać najbardziej odpowiednie miejsce do uprawiania sportu na łonie natury, warto samemu odnaleźć parki znajdujące się w swojej okolicy, a również przekonać się, jakie propozycje  aktywnego spędzania czasu wśród zieleni mamy jeszcze dla juniorów.

Po intensywnym treningu należy pamiętać o tym, aby pić dużo wody. Pyszną i zdrową wodę warto mieć przy sobie przez cały dzień, a także pamiętać o tym, że w Krakowie pijemy wodę z kranu! Warto przekonać się o walorach picia kranowianki.

Dbać o środowisko można także na inne sposoby. Jeden z nich? Segregowanie odpadów! Więcej informacji na temat tego, dlaczego jest to ważne i jak prawidłowo to robić, można znaleźć w materiałach edukacyjnych dostępnych tutaj.

O czym jeszcze powinien pamiętać każdy uczeń i każda uczennica? O byciu dumnym z naszego miasta! Na dobry początek warto poznać wszystkie symbole Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Już od najmłodszych lat można wziąć także sprawy w swoje ręce i działać na rzecz Krakowa, między innymi zgłaszając swój pomysł w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa. Od niedawna jest to możliwe bez względu na wiek. Zatem… do dzieła! Więcej informacji o Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa: budzet.krakow.pl.

I najważniejsze… w trakcie swojej szkolnej supermisji pamiętaj o bezpieczeństwie. ZAWSZE!


Podziel się tą informacją: