Kraków tańcem malowany

19 lipca rozpoczął się 21. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Tegoroczny festiwal, który odbywa się częściowo w przestrzeni miasta, a częściowo w formule wirtualnej i telewizyjnej sprawi, że ożyją postaci z ołtarza Wita Stwosza, swoją historię opowiedzą maszkarony, które od kilkuset lat oglądają Kraków z Sukiennic, ożyją też madonny z Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Pewne jest jedno – najbliższe dni pokażą nam Kraków tańcem malowany.

– Nikt jeszcze nie opowiadał o tańcach w Krakowie w nawiązaniu do obiektów zabytkowych i dzieł sztuki. Zadaniem tegorocznej edycji festiwalu organizowanej pod hasłem „Kraków tańcem malowany” jest wprowadzenie widzów w świat tańca krakowskiego, polskiego, europejskiego. Ten świat  stanie się punktem wyjścia do opowiedzenia historii związanych z naszym dziedzictwem. W nieoczywisty sposób dotkniemy zabytków, które jako znane dzieła sztuki stały się inspiracją do działań tanecznych i ruchowych – mówi Romana Agnel, choreograf, dyrektor Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” i Baletu Dworskiego Cracovia Danza, zapraszając do udziału w festiwalu.

Balet Dworski Cracovia Danza organizuje festiwal już po raz 21. Tegoroczny program został dostosowany do ograniczeń związanych z epidemią, odbywa się zarówno w przestrzeni miasta, jak też wirtualnie. Dodatkowo zaplanowana została telewizyjna odsłona festiwalu.

– Dzięki festiwalowi w najbliższych dniach doświadczymy szczególnego połączenia tańca i dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Teraz, kiedy w związku z epidemią wiele inicjatyw zostało ograniczonych, odwołanych czy musiało przenieść się do rzeczywistości wirtualnej, jeszcze bardziej doceniamy możliwość bezpośredniego obcowania z kulturą i sztuką. Ogromnie się cieszę, że Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” daje nam taką szansę i w najbliższych dniach taniec mocno przeniknie do naszego codziennego życia i  będzie wyraźnie widoczny w przestrzeni miasta. Gorąco zachęcam do śledzenia festiwalowych inicjatyw i uczestnictwa w nich. Zobaczmy, jak tańcem można opowiadać o naszym mieście i jego zabytkach z różnych epok. Wyruszmy w podróż, w którą zaprasza Cracovia Danza – zachęca Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Tancerze w przestrzeni miasta

W tym roku nie będzie tradycyjnej festiwalowej sceny. Za to w dniach 19-26 lipca tancerze pojawią w przestrzeniach miasta – będą tańczyć obok mieszkańców: na ulicach, placach i dziedzińcach, tak jak podczas happeningów. W ten sposób taniec i wykorzystująca nieoczywiste formy opowieść o historii i dziedzictwie przenikną do codziennego życia krakowian. Dodatkowo festiwal będzie stanowił ciekawą atrakcję dla turystów odwiedzających w tym czasie nasze miasto. Programy taneczne będzie można zobaczyć między innymi na Rynku Głównym, w Barbakanie czy na dziedzińcu Pałacu Erazma Ciołka.

„Kraków tańczy” – warsztaty

Podczas tegorocznego festiwalu odbędą się także warsztaty taneczne „Kraków tańczy!” zorganizowane zarówno w formule online, jak też w formie stacjonarnej. Warsztaty online odbędą się w dniach 27-31 lipca. Poprowadzi je grupa międzynarodowych pedagogów i mistrzów. Swoje wirtualne klasy otworzą: Marie-Claire Bär Le Corre (francuski taniec renesansowy), Marta Baranowska (włoski taniec renesansowy), Ana Yepes (dawny taniec hiszpański), Alaknanda (indyjski taniec Kathak), Nikoleta Giankaki (dawny taniec grecki), Pierre-François Dollé (barokowy taniec francuski oraz barokowy taniec francuski Masterclass); Leszek Rembowski (dawny taniec polski).

Natomiast od 28 do 30 lipca odbędą się stacjonarne warsztaty taneczne „Kraków tańczy pod Wawelem” przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Przez trzy dni na stadionie na placu na Groblach najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w tanecznej podróży, która jest okazją do poznania tańców greckich, francuskich, hiszpańskich.  Organizatorzy zapraszają do udziału dzieci i młodzież, niezależnie od tanecznego doświadczenia. Warsztaty, które rozpoczynać się będą o godz. 10.30 i kończyć o 12.00, poprowadzą tancerze Baletu Cracovia Danza: Nikoleta Giankaki, Marta Baranowska, Dariusz Brojek. Wstęp jest wolny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Telewizyjna odsłona festiwalu

Natomiast we wrześniu 21. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” będzie miał swoją odsłonę telewizyjną. Na antenie TVP 3 Kraków zostanie wyemitowana seria odcinków edycji „Kraków tańcem malowany”.

Więcej informacji na stronie internetowej cracoviadanza.pl.

Zobacz program Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza 2020”

Fot: materiały prasowe

Podziel się tą informacją: