Wydawnictwa

Ośrodek Edukacji Obywatelskiej, którego misją jest propagowanie patriotyzmu w wymiarze ogólnopaństwowym jak i narodowym od lat z powodzeniem angażował się w liczne projekty wydawnicze służące realizacji zadania związanego z edukacją wśród młodzieży oraz dzieci. Zmiany zachodzące w polskim społeczeństwie oraz wzmożony „trend” zainteresowania polską historią i tradycją wymusza intensyfikacje działań na polu propagowania postaw patriotycznych oraz co najważniejsze – wiedzy z historii Polski i Miasta Krakowa. Wydawane publikacje od śpiewników patriotycznych pieśni po publikacje z zakresu tematyki dziejów Krakowa, oprócz waloru stricte naukowego posiadają również istotny wymiar lokalny.

ŚPIEWNIKI PATRIOTYCZNE

Śpiewniki Pieśni Patriotycznych rozdawane podczas obchodów rocznicowych, służą właśnie takiemu celowi. Oprócz znanych i nieznanych pieśni patriotycznych zawierają wkładki dzielnicowe w których w czytelny i fachowy sposób przybliżono czytelnikowi historię danej dzielnicy Krakowa.

gm98rv7pf3bg1

Liczne edycje śpiewników były rozprowadzane na obszarze całej Małopolski. Z okazji 100-lecia wymarszu I Kompanii Kadrowej i powstania Legionów Polskich w 2014 roku powstał kolejny śpiewnik pieśni z okazjonalną wkładką tematyczną dotyczącą historii wymarszu I Kadrowej.

ccf11102016_00004
Okolicznościowe wydanie Śpiewnika

PŁYTY

Nasz ośrodek wydawał również kalendarze historyczne upamiętniające ważne wydarzenia historyczne. W naszym dorobku znalazły się płyty  dołączane do wydawnictw w ramach projektu ” Młodzież Pamięta”

p1120998

 

PUBLIKACJE NAUKOWE

Ośrodek Edukacji Obywatelskiej współpracuje w szczególny sposób z Małopolskim Centrum Edukacji „MEC” z którym wspólnie wydaje i rozpowszechnia powstałe wydawnictwa. Oprócz wydanych śpiewników godnym uwagi są  publikacje dotyczące historii Polski. Pierwsza z nich nosił tytuł: Wolne Miasto Kraków 1815-1846 i odnosi się do okresu zaborów i istnienia tzw. Rzeczpospolitej Krakowskiej będącej pod protektoratem trzech zaborców: Austrii, Prus i Rosji. Pozycja ta jest zbiorem naukowych artykułów znanych i cenionych historyków. Oprócz waloru merytorycznego zawiera w sobie dużą ilość zdjęć oraz obrazów nadających publikacji przejrzysty i czytelny układ.

767aefc272643045b236146a6338f7aa

Druga pozycja pt. Czas upadku czas postępu. Okres Stanisławowski 1764-1795 dotyka ostatnich lat istnienia Rzeczpospolitej oraz zagadnień związanych z okresem panowania ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego jak i Konfederacji Barskiej czy Insurekcji Kościuszkowskiej ściśle związanej z historią Krakowa.  Historia Krakowa to nie tylko zamierzchle czasy lecz również często zapomniane wydarzenia z historii XX wieku. Przy współpracy z Małopolskim Centrum Edukacji „MEC” powstało także wydawnictwo przypominające 100. rocznicę wymarszu I Kompani Kadrowej z Krakowa  pt. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wakacyjna przygoda z Ojczyzną. 

ccf11102016_00001
Okolicznościowa broszura rocznicowa

DROGOWSKAZY dla pielgrzymów po Krakowie z okazji ŚDM

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie były wyjątkowym przeżyciem duchowym oraz historycznym. Miliony pielgrzymów z całego świata przybyły do Krakowa na spotkanie z Papieżem Franciszkiem i młodzieżą z innych krajów.  To wyjątkowe wydarzenie stworzyło szansę przybliżenia historii i dziedzictwa kulturowego stolicy małopolski. Oszałamiająca liczba świątyń, unikalne przenikanie się wielu stylów architektonicznych od gotyku po modernizm, wymagało właściwego zaprezentowania i promocji.

Okładki wydania anglojęzycznego i polskiego "Drogowskazów"
Okładki wydania anglojęzycznego i polskiego „Drogowskazów”

Publikacja „Drogowskazy” o. Grzegorza Prusa doskonale wkomponowała się w klimat Światowych Dni Młodzieży.Duchowe dziedzictwo dawnej stolicy Polski zostało zaprezentowane w połączeniu z fundamentalnymi zagadnieniami wiary oraz z wykorzystaniem przykładu wielu krakowskich świętych. Drogowskazy wydane  również w języku angielskim, były przydatną pozycją dla wielu pielgrzymów, którzy Kraków widzieli pierwszy raz w życiu. Książeczka wzbogacona licznymi fotografiami oraz wydana w wygodnej dla czytelnika formie „kieszonkowej” znacząco pomagała przybliżyć dzieje miasta i jego sakralne dziedzictwo kulturowe.

EDUKACJA PRZEZ ZABAWĘ 

Wychodząc naprzeciw nowej formie docierania do młodzieży, MEC oraz Wydawnictwo ALTER stworzyły oryginalną grę planszową Przepustka. Połączenie tematyki patriotycznej w rozwijającej się branży gier planszowych, stanowi doskonały obszar do rozwijania świadomości narodowej oraz łączenia wymiaru edukacyjnego z rozrywką. Poprzez gry planszowe możliwe jest dotarcie do jeszcze większego grona odbiorców i przedstawienie ważnych wydarzeń i postaci w atrakcyjnej i nowoczesnej formie.

Gra planszowa "Przepustka"
Gra planszowa „Przepustka”

Przyszłość pokaże jakie dziedziny edukacji patriotycznej wymagają należytego promowania i aktualizacji. Zbliżająca się rocznica 100 lecia odzyskania niepodległości dostarcza olbrzymią ilość interesujących tematów oraz zapomnianych kart z historii Polski jak i Miasta Krakowa, które w swojej działalności postaramy się skutecznie realizować.