Muzyczne wspomnienie Baczyńskiego

22 stycznia minęła setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji Sejm RP postanowił docenić jego zasługi dla polskiej sztuki, kultury i niepodległości, ogłosił więc rok 2021 rokiem Baczyńskiego. Aby uczcić pamięć o niezwykłym patriocie i artyście, Biblioteka Polskiej Piosenki zrealizowała teledysk do piosenki „Miłość”.

Utwór skomponowany w 1973 roku przez Janusza Lipińskiego z zespołu Boom do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego został odświeżony i na nowo zaaranżowany. Piosenkę „Miłość” wykonuje Basia Stępniak-Wilk i Łukasz Kozub, artyści Teatru Loch Camelot. Gitary nagrał Jacek Królik. Scenariusz i reżyseria – Waldemar Domański.

Krzysztof Kamil Baczyński przez wielu historyków literatury uważany jest za jednego z największych polskich poetów, porównywany do Juliusza Słowackiego. Przedstawiciel Kolumbów, artysta, student polonistyki, który uczestniczył w tajnych kompletach UW, a jednocześnie żołnierz Armii Krajowej, gotowy poświęcić swoje życie w obronie Ojczyzny. Zmarł 4 sierpnia 1944 roku w Powstaniu Warszawskim.

Fot: materiały prasowe