Marsz Pamięci przejdzie ulicami Krakowa

Miasto Kraków, Stowarzyszenie Festiwalu Kultury Żydowskiej oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska zapraszają na 75. Marsz Pamięci, upamiętniający rocznicę likwidacji krakowskiego getta. Uczestnicy spotkają się w niedzielę, 11 marca o godz. 12.00 na placu Bohaterów Getta i przejdą na teren byłego KL Plaszow. Dodatkowo 10 i 11 marca, o godz. 19.00 w Teatrze Nowym Proxima zobaczymy spektakl „Getto krakowskie” oraz 11 marca, o godz. 17.00 w Synagodze Tempel przy ul. Miodowej 24 koncert orkiestry „Józefina”.

Społeczność żydowska, władze miasta i mieszkańcy Krakowa spotkają się na placu Bohaterów Getta o godzinie 12.00, aby przejść stamtąd pod pomnik na terenie byłego obozu KL Płaszów – dokładnie tą trasą, którą przeszli ostatni krakowscy Żydzi.

Każdego roku w Marszu bierze udział kilkuset krakowian, a z roku na rok również coraz większa ilość gości z zagranicy, w tym krakowskich Żydów mieszkających obecnie w Izraelu oraz ich potomków. To nie tylko okazja do manifestowania pamięci i szacunku dla tysięcy ofiar Holokaustu, ale też pokazania triumfu odrodzonego życia nad śmiercią.

W tym roku organizatorzy zapraszają również 10 i 11 marca, o godz. 19.00 do Teatru Nowego Proxima na spektakl „Getto krakowskie”. Przedstawienie zainspirowane jest wspomnieniami Stelli Mueller-Madej „Dziewczynka z listy Schindlera” opowiada o przeżyciach ofiar Holokaustu, scenach z getta krakowskiego i obozu w Płaszowie. Wykonawcami spektaklu są tancerze o różnych narodowościach, aby podkreślić cele projektu, którymi są pamięć o dziejach Krakowa za czasów II wojny światowej oraz szerzenie tolerancji wśród społeczeństwa dla odmiennych narodowości czy kultury. Więcej informacji na www.teatrnowy.com.pl.

Dodatkowo 11 marca, o godz. 17.00 w Synagodze Tempel przy ul. Miodowej 24 usłyszymy koncert orkiestry „Józefina” ze Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Bronisława Rutkowskiego pod kierownictwem Tadeusza Płatka. Wstęp wolny.

Więcej informacji na www.jewishfestival.pl.